Unit 2 part 2 review

Unit 2 part 2 review

Assessment

Assessment

Created by

Colleen Carmody

Mathematics

9th Grade

2 plays

Medium

Student preview

quiz-placeholder

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 10 pts

Media Image

Solve for x 

2.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Media Image

Solve the proportion

3.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 5 pts

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

4.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 5 pts

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

5.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

78 is what percent of 450?

6.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

34% of what number is 51?

7.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 5 pts

Media Image

Cheerios $3.68 for 17 oz.
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.

8.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 5 pts

Choose the best deal for buying oranges
$52.16 for 8 dozen
$33.77 for 5 dozen

9.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 5 pts

Media Image

Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24

Find a similar activity

Create activity tailored to your needs using

Quizizz AI
L.P-Wooley-Progress Monitoring--Unit Price

8 questions

L.P-Wooley-Progress Monitoring--Unit Price

assessment

9th - 12th Grade

Ratios and Unit Price Review

10 questions

Ratios and Unit Price Review

assessment

6th Grade - University

Proportions Measurement Conversions

10 questions

Proportions Measurement Conversions

assessment

7th Grade - University

Rations and Rates

14 questions

Rations and Rates

assessment

6th Grade - University

Ch. 2 Vocab Review

13 questions

Ch. 2 Vocab Review

assessment

9th - 12th Grade

Alg. 2 Warm-up: Modeling Linear Functions

5 questions

Alg. 2 Warm-up: Modeling Linear Functions

assessment

9th - 11th Grade

Mixture problems, rate problems, literal equations

10 questions

Mixture problems, rate problems, literal equations

assessment

9th Grade

Let's Make A Deal

10 questions

Let's Make A Deal

assessment

KG - University