
Unit 2 part 2 review
Assessment
•
Colleen Carmody
•
Mathematics
•
9th Grade
•
2 plays
•
Medium
Student preview

9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE
3 mins • 10 pts
2.
MULTIPLE CHOICE
3 mins • 1 pt
3.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 5 pts
4.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 5 pts
What was the price PER gallon?
5.
MULTIPLE CHOICE
3 mins • 1 pt
78 is what percent of 450?
6.
MULTIPLE CHOICE
3 mins • 1 pt
34% of what number is 51?
7.
MULTIPLE CHOICE
3 mins • 5 pts
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
8.
MULTIPLE CHOICE
3 mins • 5 pts
$52.16 for 8 dozen
$33.77 for 5 dozen
9.
MULTIPLE CHOICE
3 mins • 5 pts
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24
Find a similar activity
Create activity tailored to your needs using
L.P-Wooley-Progress Monitoring--Unit Price
•
9th - 12th Grade
Ratios and Unit Price Review
•
6th Grade - University
Proportions Measurement Conversions
•
7th Grade - University
Rations and Rates
•
6th Grade - University
Ch. 2 Vocab Review
•
9th - 12th Grade
Alg. 2 Warm-up: Modeling Linear Functions
•
9th - 11th Grade
Mixture problems, rate problems, literal equations
•
9th Grade
Let's Make A Deal
•
KG - University