
Solving Rate Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Katie Pendergast
Used 21+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The package of sliced cheese costs $2.97. How much would a package with 18 slices cost at the same price per slice?
$4.86
$5.98
$3.75
$6.07
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A copy machine can print 480 copies every 4 minutes. How many copies can it print in 10 minutes?
1,200 copies
120 copies
960 copies
1,320 copies
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The copy machine can print 480 copies every 4 minutes. A teacher printed 720 copies. How long did it take to print?
6 minutes
8 minutes
10 minutes
11 minutes
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Order these items from heaviest to lightest. (Note: 1 pound = 16 ounces; 1 kilogram= 2.2 pounds; 1 ton = 2,000 pounds)
school bus, elephant, horse, grand piano
elephant, school bus, horse, grand piano
school bus, grand piano, elephant, horse
school bus, horse, elephant, grand piano
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 5 pts
A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?
2 blue chairs for $22.78
6 red chairs for $67.80
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?
12 gallons of gas for $33
5 gallons of gas for $14
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Complex Fractions and Unit Rates Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Ratios and Unit Price

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Module 1 Summative Review (Unit Rates)

Quiz
•
6th Grade
8 questions
Better Buy

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Better Buy

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Forward Test Prep: Ratio & Rate

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Understand Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade