Solving Rate Problems

Solving Rate Problems

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Operations Review

Decimal Operations Review

untitled

untitled

untitled

untitled

Math 7

Math 7

Unit Rate Worksheet

Unit Rate Worksheet

10/22 Do Now

10/22 Do Now

Solving Rate Problems

Solving Rate Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 7.EE.B.3

+3

Standards-aligned

Created by

Katie Pendergast

Used 25+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The package of sliced cheese costs $2.97. How much would a package with 18 slices cost at the same price per slice?

$4.86

$5.98

$3.75

$6.07

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A copy machine can print 480 copies every 4 minutes. How many copies can it print in 10 minutes?

1,200 copies

120 copies

960 copies

1,320 copies

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The copy machine can print 480 copies every 4 minutes. A teacher printed 720 copies. How long did it take to print?

6 minutes

8 minutes

10 minutes

11 minutes

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Order these items from heaviest to lightest. (Note: 1 pound = 16 ounces; 1 kilogram= 2.2 pounds; 1 ton = 2,000 pounds)

school bus, elephant, horse, grand piano

elephant, school bus, horse, grand piano

school bus, grand piano, elephant, horse

school bus, horse, elephant, grand piano

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

Media Image

Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz

Oreos
Chips Ahoy

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 5 pts

A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?

2 blue chairs for $22.78

6 red chairs for $67.80

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?

12 gallons of gas for $33

5 gallons of gas for $14

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?