Solving Rate Problems

Solving Rate Problems

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Comparing Unit Rates

Comparing Unit Rates

6th Grade

14 Qs

معدلات الوحدة

معدلات الوحدة

6th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Unit Rates Retest

Unit Rates Retest

6th - 7th Grade

10 Qs

Is the Price Right?! Unit Cost Comparison

Is the Price Right?! Unit Cost Comparison

5th - 6th Grade

10 Qs

5-5 to 5-7 Review

5-5 to 5-7 Review

6th Grade

16 Qs

Equivalent Ratios (6.RP.A.3a)

Equivalent Ratios (6.RP.A.3a)

6th Grade

9 Qs

Rates

Rates

6th Grade

12 Qs

Solving Rate Problems

Solving Rate Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 6.RP.A.1, 6.NS.C.7

+5

Standards-aligned

Created by

Katie Pendergast

Used 21+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The package of sliced cheese costs $2.97. How much would a package with 18 slices cost at the same price per slice?

$4.86

$5.98

$3.75

$6.07

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A copy machine can print 480 copies every 4 minutes. How many copies can it print in 10 minutes?

1,200 copies

120 copies

960 copies

1,320 copies

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The copy machine can print 480 copies every 4 minutes. A teacher printed 720 copies. How long did it take to print?

6 minutes

8 minutes

10 minutes

11 minutes

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Order these items from heaviest to lightest. (Note: 1 pound = 16 ounces; 1 kilogram= 2.2 pounds; 1 ton = 2,000 pounds)

school bus, elephant, horse, grand piano

elephant, school bus, horse, grand piano

school bus, grand piano, elephant, horse

school bus, horse, elephant, grand piano

Tags

CCSS.6.NS.C.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

Media Image
Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
Oreos
Chips Ahoy

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 5 pts

A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?

2 blue chairs for $22.78

6 red chairs for $67.80

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?

12 gallons of gas for $33

5 gallons of gas for $14

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?