Unit Rates

Unit Rates

4th - 6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade

16 Qs

Operations with Decimals Review

Operations with Decimals Review

5th - 7th Grade

15 Qs

Divide Decimals by Whole Numbers

Divide Decimals by Whole Numbers

5th Grade

13 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Multiplying Decimals B

Multiplying Decimals B

3rd - 5th Grade

8 Qs

Ratios/Rates/Unit Rates

Ratios/Rates/Unit Rates

6th Grade

15 Qs

MATH 5_DECIMALS_REVIEW

MATH 5_DECIMALS_REVIEW

5th Grade

10 Qs

Using Unit Prices

Using Unit Prices

6th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

4th - 6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.NS.B.3

+2

Standards-aligned

Created by

Evan Telford

Used 65+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

A 12 pack of pop is on sale for $24.00. How much are you paying per can?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Marley bought a 5kg bag of apples for $95.00. How much would 1 Kg have cost him?

$19.00

$21.50

$17.50

$18.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Ryu and Janko went to Tim Hortons to buy Timbits for Mr. Veenstra and Mr. Telford. They bought a 24 pack for $12.00. How much does each Timbit cost?

$0.50

$0.75

$0.55

$0.40

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Drake bought 8 hockey pucks for $72.00. Diego bought 6 basketballs for $48.00. Who got the better deal?

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jordan and Nevan really wanted to buy Mr. T a gift. They decided to buy him a Disney Plus membership for the year. They paid $156.00 total. How much did it cost per month?

$15.00

$19.50

$12.00

$13.00

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Noah bought himself two new pairs of soccer cleats. The total for both pairs was $140.00. What was the price per shoe?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Alejandra wanted to buy some volleyballs so she could practice at home. 4 Baden balls costs $48.00. 7 Spalding balls costs $91.00. Which brand is the better deal?

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?