A 12 pack of pop is on sale for $24.00. How much are you paying per can?
Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
4th - 6th Grade
•
Medium

Evan Telford
Used 65+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Marley bought a 5kg bag of apples for $95.00. How much would 1 Kg have cost him?
$19.00
$21.50
$17.50
$18.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Ryu and Janko went to Tim Hortons to buy Timbits for Mr. Veenstra and Mr. Telford. They bought a 24 pack for $12.00. How much does each Timbit cost?
$0.50
$0.75
$0.55
$0.40
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
Drake bought 8 hockey pucks for $72.00. Diego bought 6 basketballs for $48.00. Who got the better deal?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Jordan and Nevan really wanted to buy Mr. T a gift. They decided to buy him a Disney Plus membership for the year. They paid $156.00 total. How much did it cost per month?
$15.00
$19.50
$12.00
$13.00
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
Noah bought himself two new pairs of soccer cleats. The total for both pairs was $140.00. What was the price per shoe?
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
Alejandra wanted to buy some volleyballs so she could practice at home. 4 Baden balls costs $48.00. 7 Spalding balls costs $91.00. Which brand is the better deal?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
8 questions
Multiplying Decimals B

Quiz
•
3rd - 5th Grade
17 questions
Ratio Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Using Unit Prices

Quiz
•
6th Grade
10 questions
MATH 5_DECIMALS_REVIEW

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Operations with Decimals Review

Quiz
•
5th - 7th Grade
13 questions
Divide Decimals by Whole Numbers

Quiz
•
5th Grade
11 questions
Multiplication Word Problems

Quiz
•
3rd - 4th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Basic multiplication facts

Quiz
•
4th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade