Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
4th - 6th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned

Evan Telford
Used 65+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
A 12 pack of pop is on sale for $24.00. How much are you paying per can?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Marley bought a 5kg bag of apples for $95.00. How much would 1 Kg have cost him?
$19.00
$21.50
$17.50
$18.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Ryu and Janko went to Tim Hortons to buy Timbits for Mr. Veenstra and Mr. Telford. They bought a 24 pack for $12.00. How much does each Timbit cost?
$0.50
$0.75
$0.55
$0.40
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
Drake bought 8 hockey pucks for $72.00. Diego bought 6 basketballs for $48.00. Who got the better deal?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Jordan and Nevan really wanted to buy Mr. T a gift. They decided to buy him a Disney Plus membership for the year. They paid $156.00 total. How much did it cost per month?
$15.00
$19.50
$12.00
$13.00
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
Noah bought himself two new pairs of soccer cleats. The total for both pairs was $140.00. What was the price per shoe?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
Alejandra wanted to buy some volleyballs so she could practice at home. 4 Baden balls costs $48.00. 7 Spalding balls costs $91.00. Which brand is the better deal?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Multi-step Problem Solving

Quiz
•
4th Grade
18 questions
Ratios, unit rates and percents with double number lines

Quiz
•
6th Grade
9 questions
Unit Rates and Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Decimal Word Problems

Quiz
•
5th Grade
17 questions
Ratio Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
6th Grade Milestone - Estimating Products

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Multiplication and Division Word Problems Practice

Quiz
•
4th Grade
11 questions
Multiplication Word Problems

Quiz
•
3rd - 4th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
6 questions
Spiral Review 8/5

Quiz
•
4th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
7 questions
Volume Review

Lesson
•
5th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade