Unit Rates

Unit Rates

4th - 6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

13 Qs

tables

tables

4th - 6th Grade

12 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

6th - 8th Grade

15 Qs

Quiz:  Decimal Word Problems

Quiz: Decimal Word Problems

6th Grade

16 Qs

Unit Price

Unit Price

6th - 7th Grade

15 Qs

Grocery Shopping - Money

Grocery Shopping - Money

4th Grade

12 Qs

MATH 5_DECIMALS_REVIEW

MATH 5_DECIMALS_REVIEW

5th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

4th - 6th Grade

Medium

Created by

Evan Telford

Used 65+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

A 12 pack of pop is on sale for $24.00. How much are you paying per can?

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Marley bought a 5kg bag of apples for $95.00. How much would 1 Kg have cost him?

$19.00

$21.50

$17.50

$18.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Ryu and Janko went to Tim Hortons to buy Timbits for Mr. Veenstra and Mr. Telford. They bought a 24 pack for $12.00. How much does each Timbit cost?

$0.50

$0.75

$0.55

$0.40

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Drake bought 8 hockey pucks for $72.00. Diego bought 6 basketballs for $48.00. Who got the better deal?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jordan and Nevan really wanted to buy Mr. T a gift. They decided to buy him a Disney Plus membership for the year. They paid $156.00 total. How much did it cost per month?

$15.00

$19.50

$12.00

$13.00

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Noah bought himself two new pairs of soccer cleats. The total for both pairs was $140.00. What was the price per shoe?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Alejandra wanted to buy some volleyballs so she could practice at home. 4 Baden balls costs $48.00. 7 Spalding balls costs $91.00. Which brand is the better deal?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?