You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Finding the Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Easy
Paige Russell
Used 7+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Which operation do you use to solve for unit rate?
Multiplication
Division
Addition
Subtraction
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
$279 for 9 concert tickets. What is the unit rate in cost per ticket?
$31
$39
$2,511
$34
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate in cookies per dollar?
4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
17 questions
Rates & Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates 6RP

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Double Number Lines

Quiz
•
6th Grade
15 questions
6th Grade Milestone - Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate and Rate Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade