TEKS 6.4H Unit Rates & Unit Conversions

TEKS 6.4H Unit Rates & Unit Conversions

6th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Bootcamp Review #3 - RP.1-3

Bootcamp Review #3 - RP.1-3

6th Grade

12 Qs

CBA 6 Review

CBA 6 Review

6th Grade

16 Qs

Pokemon Go

Pokemon Go

5th - 6th Grade

15 Qs

Proporciones: repaso

Proporciones: repaso

6th - 8th Grade

20 Qs

(IAB) Expressions & Equations Prep

(IAB) Expressions & Equations Prep

6th Grade

14 Qs

Reviewer Unit Test

Reviewer Unit Test

5th - 6th Grade

17 Qs

Solve unit rate problems

Solve unit rate problems

6th Grade

13 Qs

TEKS 6.4H Unit Rates & Unit Conversions

TEKS 6.4H Unit Rates & Unit Conversions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS.6.RP.A.3D, 6.4.H, CCSS.3.OA.D.8

+2

Standards-aligned

Created by

Rene Solo Ribas

Used 90+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

16 questions

Show all answers

1.

DRAG AND DROP QUESTION

30 sec • 5 pts

Media Image

The wingspan of an adult bald eagle can be ​ (a)   feet. This wingspan is the same as ​ (b)   inches?

7
84
50

Tags

6.4.H

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

16 ounces of spaghetti sauce cost $4. What is the unit price per ounce of the spaghetti sauce?

$0.64 per ounce

$4 per ounce

$2.50 per ounce

25 cents per ounce

Tags

6.4.H

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Chris is able to complete 15 math problems in 30 minutes. Sonia is able to complete 20 math problems in 50 minutes. Who can complete math problems faster?

Chris because he can complete 0.5 problem in a minute.

Chris because he can complete 0.4 problem in a minute.

Sonia because she can complete 0.5 problem in a minute.

Sonia because she can complete 20 problems in 50 minutes.

Tags

6.4.H

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Don drove 64 miles using 2 gallons of gas.

Which is false based on the information above?

Don drove 16 miles per half a gallon of gas.

Don's fuel efficiency is 32 mpg (miles per gallon).

Don drove 32 miles per gallon of gas.

Don drove 16 miles per half a gallon of gas.

Tags

6.4.H

5.

DROPDOWN QUESTION

30 sec • 5 pts

Media Image

A can contains 24 fluid ounces of fruit juice. The can's content is equivalent to ​ (a)   cups or ​ (b)   pints.

3
1.5
8
12

Tags

6.4.H

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

____ pints = 8 cups

2

4

8

16

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A truck is carrying 10,000 pounds of supplies.

How many tons of supplies is the truck carrying?

2,000 tons

5 tons

5,000 tons

20 tons

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?