Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

untitled

untitled

Unit Rates

Unit Rates

Unit Price & Unit Rate

Unit Price & Unit Rate

Unit Rate Warm-Up

Unit Rate Warm-Up

Learning Target 3: Applying Unit Rates

Learning Target 3: Applying Unit Rates

Rates

Rates

Unit Rate Review

Unit Rate Review

Unit Rates

Unit Rates

Unit Rate Review

Unit Rate Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 7.RP.A.3

+5

Standards-aligned

Created by

Lyndsey Fox

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute

100 words per minute

400 words per minute

412 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which is the better deal? Oreos $2.98 for 15 oz OR Chips Ahoy $2.50 for 14 oz

Oreos

Chips Ahoy

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?

$79.80

$13.30

$6.00

$13.31

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Julian bought 5 books for $7. How much does one book cost?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Layla bought 3 soda cans for $2.55. How much does one can of soda cost?

$1.00

$0.85

$0.35

$1.10

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?

2 blue chairs for $22.78

6 red chairs for $67.80

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?

12 gallons of gas for $33

5 gallons of gas for $14

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?