Ratio and Proportional Relationships

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+11
Standards-aligned
Michelle Lieu
Used 20+ times
FREE Resource
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Express the rate as a UNIT rate. Round if necessary.
175 children in 5 classes.
1/35
35/1
5
175
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
34/1
3/1
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which option is cheaper and what is the unit rate?
Option A: 15 pizza for $195
Option B: 10 pizza for $120
Option A:
$13 per pizza
Option A:
$0.07 per pizza
Option B:
$0.83 per pizza
Option B:
$12 per pizza
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which option is cheaper and what is the unit rate of the cheaper option?
Option A: 12 onces of grapes for $0.60
Option B: 20 ounces of grapes for $0.95
Option A:
$0.05 per ounce
Option A:
$5 per ounce
Option B:
$0.0475 per ounce
Option B:
$4.75 per ounce
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Determine if the table is proportional, if it is what is the constant rate?
1/6
6
0.17
not proportional
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Determine if the table is proportional, if it is what is the constant rate?
3.5
3
1/3
not proportional
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
15
2.5
14
2
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Midterm Review (Unit 2)

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rate and Constant of Proportionality 2

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in tables, graphs, equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
7th - 8th Grade
22 questions
Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Order of Operations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
45 questions
Perfect Squares and Cubes

Quiz
•
7th - 8th Grade