Ratio and Proportional Relationships

Ratio and Proportional Relationships

7th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

proportional reasoning

proportional reasoning

7th - 8th Grade

20 Qs

Proportional Graphs

Proportional Graphs

7th - 8th Grade

20 Qs

Comparing and Scaling Unit Review

Comparing and Scaling Unit Review

7th Grade

21 Qs

Math 7 Proportionality Review + spooky szn trivia

Math 7 Proportionality Review + spooky szn trivia

7th Grade

20 Qs

Spiral 2 Review

Spiral 2 Review

7th Grade

20 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

7th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Unit 4 Test Review: Topics 1 & 2

Unit 4 Test Review: Topics 1 & 2

7th - 12th Grade

21 Qs

Ratio and Proportional Relationships

Ratio and Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
7.RP.A.3, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3C

+11

Standards-aligned

Created by

Michelle Lieu

Used 20+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Express the rate as a UNIT rate. Round if necessary.

175 children in 5 classes.

1/35

35/1

5

175

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

34/1

3/1

Tags

CCSS.7.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which option is cheaper and what is the unit rate?

Option A: 15 pizza for $195

Option B: 10 pizza for $120

Option A:

$13 per pizza

Option A:

$0.07 per pizza

Option B:

$0.83 per pizza

Option B:

$12 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which option is cheaper and what is the unit rate of the cheaper option?

Option A: 12 onces of grapes for $0.60

Option B: 20 ounces of grapes for $0.95

Option A:

$0.05 per ounce

Option A:

$5 per ounce

Option B:

$0.0475 per ounce

Option B:

$4.75 per ounce

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Determine if the table is proportional, if it is what is the constant rate?

1/6

6

0.17

not proportional

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Determine if the table is proportional, if it is what is the constant rate?

3.5

3

1/3

not proportional

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

15

2.5

14

2

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?