Unit Rates & Unit Price

Unit Rates & Unit Price

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

UNIT QUIZ - Unit Rates (Using and Comparing)

UNIT QUIZ - Unit Rates (Using and Comparing)

6th - 8th Grade

16 Qs

Unit Rate & Proportions

Unit Rate & Proportions

7th Grade

13 Qs

Rates, unit rates and better buy

Rates, unit rates and better buy

7th - 8th Grade

11 Qs

Better Buy

Better Buy

7th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

13 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

12 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates & Unit Price

Unit Rates & Unit Price

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Amanda Tucker

Used 10+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Mason went to the grocery store and bought 8.2 ounces of fruit for $1.12. What would be the unit rate, or price per ounce of fruit?

$0.14 per oz

$7.32 per oz

$0.18 per oz

$3.12 per oz

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

The Jacobson's are taking a family trip to Orlando, Florida to visit Disney World. For one leg of the trip, they went 144 miles on 4.5 gallons. What was their gas mileage, or miles per gallon?

34 mi/gal

25 mi/gal

41 mi/gal

32 mi/gal

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 5 pts

A grocery store sells a 6-pack of bottled water for $3.79, a 9-pack for $4.50, and a 12-pack for $6.89. Which package would be the better buy, or cost the least per bottle?

6-pack

9-pack

12-pack

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Which is the better buy?

Daisy Sour Cream: $1.49 for 8 oz -OR - Kraft Sour Cream: $2.55 for 16 oz

Daisy Sour Cream

Kraft Sour Cream

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Which is the better buy?

Goldfish Crackers $1.99 for 7.2 oz - OR - Cheese-Its $2.70 for 13.7 oz

Goldfish Crackers

Cheese-Its

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

Media Image

The table shows the relationship between the number of seconds it takes to hear the thunder after a lightning strike and the distance you are from the lightning. What is the unit rate, or seconds per mile?

5 sec/mi

10 sec/mi

15 sec/mi

20 sec/mi

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

30 points/game

20 points/game

10 points/game

15 poins/game

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?