Unit Rates & Unit Price

Unit Rates & Unit Price

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Price Calculation

Unit Price Calculation

untitled

untitled

Unit Rate and Better Buy

Unit Rate and Better Buy

Rates and Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

Unit pricing quizizz

Unit pricing quizizz

find the unit rates

find the unit rates

Unit Price

Unit Price

Unit Rates & Unit Price

Unit Rates & Unit Price

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.2D

+3

Standards-aligned

Created by

Amanda Tucker

Used 10+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Mason went to the grocery store and bought 8.2 ounces of fruit for $1.12. What would be the unit rate, or price per ounce of fruit?

$0.14 per oz

$7.32 per oz

$0.18 per oz

$3.12 per oz

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

The Jacobson's are taking a family trip to Orlando, Florida to visit Disney World. For one leg of the trip, they went 144 miles on 4.5 gallons. What was their gas mileage, or miles per gallon?

34 mi/gal

25 mi/gal

41 mi/gal

32 mi/gal

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 5 pts

A grocery store sells a 6-pack of bottled water for $3.79, a 9-pack for $4.50, and a 12-pack for $6.89. Which package would be the better buy, or cost the least per bottle?

6-pack

9-pack

12-pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Which is the better buy?

Daisy Sour Cream: $1.49 for 8 oz -OR - Kraft Sour Cream: $2.55 for 16 oz

Daisy Sour Cream

Kraft Sour Cream

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Which is the better buy?

Goldfish Crackers $1.99 for 7.2 oz - OR - Cheese-Its $2.70 for 13.7 oz

Goldfish Crackers

Cheese-Its

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

Media Image

The table shows the relationship between the number of seconds it takes to hear the thunder after a lightning strike and the distance you are from the lightning. What is the unit rate, or seconds per mile?

5 sec/mi

10 sec/mi

15 sec/mi

20 sec/mi

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

30 points/game

20 points/game

10 points/game

15 poins/game

Tags

CCSS.5.OA.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?