Unit Rates & Unit Price
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+3
Standards-aligned
Amanda Tucker
Used 10+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
Mason went to the grocery store and bought 8.2 ounces of fruit for $1.12. What would be the unit rate, or price per ounce of fruit?
$0.14 per oz
$7.32 per oz
$0.18 per oz
$3.12 per oz
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
The Jacobson's are taking a family trip to Orlando, Florida to visit Disney World. For one leg of the trip, they went 144 miles on 4.5 gallons. What was their gas mileage, or miles per gallon?
34 mi/gal
25 mi/gal
41 mi/gal
32 mi/gal
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 5 pts
A grocery store sells a 6-pack of bottled water for $3.79, a 9-pack for $4.50, and a 12-pack for $6.89. Which package would be the better buy, or cost the least per bottle?
6-pack
9-pack
12-pack
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
Which is the better buy?
Daisy Sour Cream: $1.49 for 8 oz -OR - Kraft Sour Cream: $2.55 for 16 oz
Daisy Sour Cream
Kraft Sour Cream
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
Which is the better buy?
Goldfish Crackers $1.99 for 7.2 oz - OR - Cheese-Its $2.70 for 13.7 oz
Goldfish Crackers
Cheese-Its
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
The table shows the relationship between the number of seconds it takes to hear the thunder after a lightning strike and the distance you are from the lightning. What is the unit rate, or seconds per mile?
5 sec/mi
10 sec/mi
15 sec/mi
20 sec/mi
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
30 points/game
20 points/game
10 points/game
15 poins/game
Tags
CCSS.5.OA.B.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
