Practice Test

Practice Test

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Proportional Relationships Review

Ratios and Proportional Relationships Review

7th Grade

18 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th - 8th Grade

10 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Ratios, Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

7th Grade

15 Qs

Proportions Review

Proportions Review

7th Grade

15 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

7th Grade

18 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 7th Grade

16 Qs

Decimal Word Problems SOL 7.2 2018

Decimal Word Problems SOL 7.2 2018

6th - 7th Grade

15 Qs

7th Grade Proportions

7th Grade Proportions

7th Grade

16 Qs

Practice Test

Practice Test

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3C, 6.RP.A.1, 7.RP.A.2A

+6

Standards-aligned

Created by

Kaneez Fatima

Used 10+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

A toy train car is 6 in. long. If a real train car is 75 ft long, which of the following have the same constant of proportionality as the toy train car to the real train car? Select all that apply.

A toy bear is 12 in. tall and a real bear is 12.5 ft tall.

A real trailer is 50 ft long and a toy trailer is 9 in. long.

Ms. Gomez’s house is 37.5 ft tall and a toy house is 3 in. tall.

A real trailer is 50 ft long and a toy trailer is 4 in. long.

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

John bought a yard of ribbon for $16.76. How much did John pay per inch? (1 yard = 3 feet.)

$0.465

$0.23

$0.19

$0.32

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom buys 6 cases of water that contain 30 bottles each. He pays a total of $30.40 for the water. What is the unit price for a bottle of water?

$0.465

$0.23

$0.19

$0.168

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The graph below shows the driving distance covered by Taylor during a road trip. What does the point X represent?

Taylor traveled 250 miles in 4 hours, which represents an average speed of 62.5 miles per hour.

Taylor traveled 250 miles in 4 hours, which represents an average speed of 40 miles per hour.

Taylor traveled 200 miles in 4 hours, which represents an average speed of 50 miles per hour.

Taylor traveled 200 miles in 4 hours, which represents an average speed of 45 miles per hour.

Tags

CCSS.HSF.IF.B.4

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Two Shops A (Graph) and B (Table) both sell apples according to the graph and table shown below. Using this information, which of these statements are true? Choose ALL that are correct.

Shop A data is proportional and constant of proportionality is $0.15.

Shop B data is not proportional.

Shop A and B are proportional

Shop A equation is y=6x

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Two pipes are filling a pool at different rates and then graphed the results, as shown. Which pipe fills the pool faster?

Pipe A because it fills the tank at a rate of 0.05 inches per minute

Pipe A because it fills the tank at a rate of 0.05 inches per hour

Pipe B because it fills the tank at a rate of 0.15 inches per minute

Pipe B because it fills the tank at a rate of 0.15 inches per hour

Tags

CCSS.8.EE.B.5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

13, 16, 12, x, 19, 14, 18. If the range is 9, what value must x have?

10

11

12

13

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?