Compare Unit Rates: Consumer Math

Compare Unit Rates: Consumer Math

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio's and rates March madness Quiz

Ratio's and rates March madness Quiz

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, Additive and Multiplicative Patterns in Tables and Graphs

Ratios, Rates, Additive and Multiplicative Patterns in Tables and Graphs

6th Grade

14 Qs

6.4(B)

6.4(B)

6th Grade

14 Qs

Quick Ratio and Proportion Review (GED)

Quick Ratio and Proportion Review (GED)

6th - 8th Grade

12 Qs

GRADE 7 MATH CW1 Q1

GRADE 7 MATH CW1 Q1

6th - 8th Grade

11 Qs

Addition and Subtraction Regrouping Word Problems

Addition and Subtraction Regrouping Word Problems

2nd Grade - University

15 Qs

Ratios and Percents Review

Ratios and Percents Review

6th Grade

15 Qs

1.2 and 1.3 Review

1.2 and 1.3 Review

6th Grade

12 Qs

Compare Unit Rates: Consumer Math

Compare Unit Rates: Consumer Math

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B

Standards-aligned

Created by

Vincent Sepe

Used 20+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Miranda is buying yarn so she can crochet scarves for her family. She likes the Fluffy Fibers brand best. At the store, she finds a 7-ounce roll of Fluffy Fibers yarn for $8.33 and a 16-ounce roll for $18.72. Which size roll is the better value?

7-ounce

16-ounce

Answer explanation

Media Image

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Janelle wants to learn to play the piano. Her friends recommended two different music schools. Make Music charges $525 for 10 hours of lessons. Piano Play offers 12 hours of lessons for $540.

Which school offers the better deal?

Make Music

Play Piano

Answer explanation

Media Image

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Ben and Corinne are filling goodie bags for a party. Each goodie bag needs an eraser, a bubble wand, and a few candy bar bites. Ben filled 25 goodie bags in 20 minutes. Corinne filled 27 goodie bags in 24 minutes. Who filled goodie bags at a faster pace?

Ben

Corinne

Answer explanation

Media Image

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Mr. Ellis owns a landscaping company. He sends two crews to mow grass. Crew A mows 5 acres in 8 hours. Crew B mows 4.5 acres in 6 hours. Which crew is faster?

Crew A

Crew B

Answer explanation

Media Image

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Liz and Rick are squeezing lemons for a lemonade stand. Liz squeezed 18 lemons in 6 minutes. Rick squeezed 24 lemons in 12 minutes. Who squeezed lemons at a faster pace?

Rick

Liz

Answer explanation

Media Image

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Debbie rides her bike to school every day. On Monday, she rode 1.5 miles to school in 10 minutes. On her way home, she took a different route through a park, and rode 3 miles in 15 minutes. On which route did Debbie ride at a faster pace?

going to school

going home

Answer explanation

Media Image

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Ryan is buying batteries for his remote control cars. Charge Zone batteries cost

$15.80 for 20 batteries. Electrocell batteries cost $8.10 for 10 batteries. If both brands of batteries last equally long, which brand is the better value?

Charge Zone

Electrocell

Answer explanation

Media Image

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?