Compare Unit Rates: Consumer Math

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Vincent Sepe
Used 20+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Miranda is buying yarn so she can crochet scarves for her family. She likes the Fluffy Fibers brand best. At the store, she finds a 7-ounce roll of Fluffy Fibers yarn for $8.33 and a 16-ounce roll for $18.72. Which size roll is the better value?
7-ounce
16-ounce
Answer explanation
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Janelle wants to learn to play the piano. Her friends recommended two different music schools. Make Music charges $525 for 10 hours of lessons. Piano Play offers 12 hours of lessons for $540.
Which school offers the better deal?
Make Music
Play Piano
Answer explanation
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Ben and Corinne are filling goodie bags for a party. Each goodie bag needs an eraser, a bubble wand, and a few candy bar bites. Ben filled 25 goodie bags in 20 minutes. Corinne filled 27 goodie bags in 24 minutes. Who filled goodie bags at a faster pace?
Ben
Corinne
Answer explanation
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Mr. Ellis owns a landscaping company. He sends two crews to mow grass. Crew A mows 5 acres in 8 hours. Crew B mows 4.5 acres in 6 hours. Which crew is faster?
Crew A
Crew B
Answer explanation
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Liz and Rick are squeezing lemons for a lemonade stand. Liz squeezed 18 lemons in 6 minutes. Rick squeezed 24 lemons in 12 minutes. Who squeezed lemons at a faster pace?
Rick
Liz
Answer explanation
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Debbie rides her bike to school every day. On Monday, she rode 1.5 miles to school in 10 minutes. On her way home, she took a different route through a park, and rode 3 miles in 15 minutes. On which route did Debbie ride at a faster pace?
going to school
going home
Answer explanation
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Ryan is buying batteries for his remote control cars. Charge Zone batteries cost
$15.80 for 20 batteries. Electrocell batteries cost $8.10 for 10 batteries. If both brands of batteries last equally long, which brand is the better value?
Charge Zone
Electrocell
Answer explanation
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratio and proportion

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
PROPORTIONS

Quiz
•
6th - 9th Grade
12 questions
Quick Ratio and Proportion Review (GED)

Quiz
•
6th - 8th Grade
6 questions
Interpreting Histograms Practice

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Non Standard Units

Quiz
•
1st Grade - University
14 questions
Ratios, Rates, Additive and Multiplicative Patterns in Tables and Graphs

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Grade 6 Write and Solve One Step Equations & Inequalities

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratio ,proportion and unitary method

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade