Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

Unit Rates

Unit Rates

Unit Rates REVIEW

Unit Rates REVIEW

Unit Rate

Unit Rate

unit rates

unit rates

UNIT RATES

UNIT RATES

Unit Rate

Unit Rate

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Practice Problem

Easy

Created by

AMANDA TAMBORRINO

Used 5+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.

$31

$39

$2,511

$34

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

If Kiontre reads 100 pages in 5 days, how many pages does he read in 1 day?

10
30
20
40

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$2.50 per pound

$1.25 per pound

$3 per pound

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.

Sargento
Velveeta

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?