
Unit Rates Extra Practice
Quiz
•
•
Practice Problem
•
Medium
Aliyah Bivens
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
47 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
What is the ratio of total shapes to circles?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which represents the relationship of oranges to total fruit?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 sec • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 sec • 1 pt
$4 per hour
$5/hour
$20 per hour
$80/hr
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 sec • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
50 questions
SIMULASI UN BASINDO 3 AYU K. ARDI PAYAKUMBUH
Quiz
•
12th Grade
45 questions
Gr.6- ICT
Quiz
•
6th Grade
45 questions
CiM Media Sectors and Products
Quiz
•
10th Grade
50 questions
TRY OUT 1 BAHASA INDONESIA
Quiz
•
KG
50 questions
Chemistry Review Ch 3 and 4
Quiz
•
7th Grade
45 questions
EX_U6_T3_DS
Quiz
•
11th Grade
50 questions
PRINCIPLES OF MARKETING
Quiz
•
11th Grade
50 questions
UJIAN SEKOLAH - FISIKA SMK
Quiz
•
12th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
