Ratios, Rates, and Proportions
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+9
Standards-aligned
Joseph Florestano
Used 5+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Write the ratio as a fraction in simplest form:
18 red buttons : 12 blue buttons
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Write the ratio as a fraction in simplest form:
12 completions to 28 attempts
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Find the unit rate:
360 miles in 6 hours
360 miles/hour
6 miles/hour
60 miles/hour
10 miles/hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Find the unit rate:
$5.40 for 12 cans
$2.70/can
$0.54/can
$1.35/can
$0.45/can
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Yes
No
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Yes
No
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tell whether the two ratios form a proportion:
8 feet in 15 seconds; 16 feet in 40 seconds
Yes
No
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
7th STAAR Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Using Negative numbers
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Year 9 - Expressions and Formulae Review
Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Quiz Senior 2020
Quiz
•
7th - 12th Grade
23 questions
Unit 6 Test
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Year 9 - Measurement Revision Quiz 1 TAWA COLLEGE
Quiz
•
3rd - 7th Grade
20 questions
Math 7 (Module 1 Review)
Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
MATHLYMPIC YEAR 4 (2)
Quiz
•
4th Grade - University
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
22 questions
Combine Like Terms
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
Proportional Relationships And Constant Of Proportionality
Quiz
•
7th - 12th Grade
20 questions
Integer Operations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Equivalent Expressions
Quiz
•
7th Grade
