Rate and unit rate
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Bryan Banning
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Solve for x please
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 4 triangles, 12 squares, and 6 circles. What is the ratio of squares to circles? Simplify.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 10 dimes, 8 quarters, and 5 nickels? What is the ratio of dimes to nickels?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A car travels 160 miles in 4 hours. At this rate, how far will the car travel in 7 hours?
Similar Resources on Wayground
0 questions
Quick Ratio and Unit Rate Quizizz
Quiz
•
0 questions
Lesson 4.1 Rates
Quiz
•
0 questions
Review
Quiz
•
0 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates
Quiz
•
0 questions
Rate, Unit Rate, Proportion
Quiz
•
0 questions
unit rates and proportions
Quiz
•
0 questions
Unit Rate
Quiz
•
0 questions
Rates & Unit Rates
Quiz
•
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
