You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Rate and unit rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Bryan Banning
Used 2+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Proportions & Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rate, Unit Rate, and Rate Unit

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
9 questions
Ratio or Rate?

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Solve Unit Rate Problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates Practice

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade