Rate and unit rate

Rate and unit rate

6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

CC1 Unit 7, Rate

CC1 Unit 7, Rate

5th - 7th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Rate, Unit Rate, and Rate Unit

Rate, Unit Rate, and Rate Unit

6th Grade

10 Qs

12/11 GM: Unit Rate 6.RP.1.3b

12/11 GM: Unit Rate 6.RP.1.3b

6th Grade

7 Qs

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Rate Word Problems

Rate Word Problems

6th Grade

12 Qs

Slope as Rate and Unit Rate

Slope as Rate and Unit Rate

6th - 10th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Rate and unit rate

Rate and unit rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Bryan Banning

Used 2+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
$96
$12
$768
$8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas?
$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Solve for x please
x  = 3
x = -9
x = 9
x = 1/3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 4 triangles, 12 squares, and 6 circles.  What is the ratio of squares to circles? Simplify.
1 : 2
1 to 4
4 : 3
2 : 1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 10 dimes, 8 quarters, and 5 nickels?  What is the ratio of dimes to nickels?
10 to 5
5 : 10
1 : 2
2 to 1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
A car travels 160 miles in 4 hours.  At this rate, how far will the car travel in 7 hours?
280 miles
40 miles
280 miles per hour
240 miles