Proportions Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Madison Clay
Used 17+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
6 pencils costs 36 cents. How much do 2 pencils cost?
6
12
3
8
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If four ice creams cost $3.20, what would 8 ice cream cost?
$7.20
$6.40
$10.00
$9.60
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Three bags of rice weigh 90 kgs. How much do 9 bags weigh?
180 kg
240 kg
270 kg
360 kg
Tags
CCSS.4.OA.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Tags
CCSS.3.NF.A.3A
CCSS.3.NF.A.3B
CCSS.4.NF.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Proportional Equations

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Proportions and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
14 questions
Direct and inverse proportion

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Intro to Proportions

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Solve Proportions: Word Problems

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Solving Proportions Word Problems

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Solving Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
7th Grade Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade