6th grade Multiple Choice Monday - State Test Practice

6th grade Multiple Choice Monday - State Test Practice

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Perimeter and Area of Composite Figures

Perimeter and Area of Composite Figures

6th - 7th Grade

9 Qs

Mathematical Sequences

Mathematical Sequences

4th - 6th Grade

10 Qs

Grade 6 Math Review

Grade 6 Math Review

6th Grade

15 Qs

Operations with Fractions

Operations with Fractions

5th - 8th Grade

12 Qs

Bar Graphs (Analyzing)

Bar Graphs (Analyzing)

6th - 7th Grade

15 Qs

Measure an Object

Measure an Object

4th Grade - University

12 Qs

Topic 3 Practice

Topic 3 Practice

5th - 6th Grade

6 Qs

Multiplying and Dividing Mixed Numbers and Decimal Word Problems

Multiplying and Dividing Mixed Numbers and Decimal Word Problems

6th Grade - University

12 Qs

6th grade Multiple Choice Monday - State Test Practice

6th grade Multiple Choice Monday - State Test Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Traci Kasman

Used 6+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
1. A farmer places neehives containing bees in her orchard to pollinate the plants. The table below shows the ratio of the number of beehives to the number of acres in the orchard. If the bees pollinate the plants at a constant rate, how many acres will be pollinated by the bees in 18 beehives?

38

40

44

48

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2. Claire has 6 large envelopes and 11 small envelopes. What is the ratio jof large envelopes to the total number of envelopes?
5 : 11
6 : 11
6 : 17
11 : 17

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

3. What is the value of the expression shown below when x = 7? 3x² - 2x + 3
31
50
136
164

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4. A group of 10 Science Club students is on a field trip. That number of students represents 20% of the total number of students in the Science Club. What is the total number of students in the Science Club?
20
30
50
80

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5. Ralph has 3/4 gallon of paint. He wants to store all of the paint equally among 5 containers. How much paint, in gallons, will Ralph store in each container?
3/20
8/5
15/4
17/4

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6. Ms. Wilson is buying packages of pencils. Each package cost $11.52 and contains 96 pencils. What is the unit price of a pencil?
$0.12
$0.96
$1.20
$1.92

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
7. A number line with points Q, R, S, and Tis shown below. What point represents -1/2?
point Q
point R
point S
point T

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?