Chapter 8 Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
+9
Standards-aligned
Edita Khanlarian
Used 5+ times
FREE Resource
27 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
2 mins • 1 pt
76 = x + 39.
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.EE.B.7
2.
OPEN ENDED QUESTION
2 mins • 1 pt
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.EE.B.7
3.
OPEN ENDED QUESTION
2 mins • 1 pt
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.EE.B.7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The total cost is $7.56. The equation
2.4p = 7.56 can be used to find the price p in dollars of the one gallon of gasoline. What is the price of one gallon of gasoline?
Tags
CCSS.6.EE.B.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Solve for x.
x + 4 = 20
15
17
24
16
Tags
CCSS.6.EE.B.7
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
⅔w=¾ can be used to estimate the weight w in pounds of the blueberries when the basket is full. About how much will the blueberries in Crystal's basket weigh when it is full?
Tags
CCSS.6.EE.B.7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Find the value of c in this equation:
c - 8 = 42
34
8
42
50
Tags
CCSS.6.EE.B.7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
24 questions
Variables and One-Step Equations

Quiz
•
6th - 8th Grade
24 questions
One Step Add and Subtract Real World Equation

Quiz
•
6th Grade
25 questions
Multiplication and Division Equations

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
ILEARN Review

Quiz
•
6th Grade
22 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Review Algebraic Equations (+ adding and - subtracting)

Quiz
•
6th Grade
22 questions
One-Step Equations!

Quiz
•
6th - 7th Grade
23 questions
Review for Assessment 8.EE.C.7

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
9 questions
MISD - Dividing decimals by whole numbers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One-Step Equations

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 12th Grade