Ratios, Rates, and Proportions Test Review

Ratios, Rates, and Proportions Test Review

6th - 8th Grade

21 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

TANGENT LINE AND FUNCTION

TANGENT LINE AND FUNCTION

8th Grade

20 Qs

formativo prob 22/08 3M

formativo prob 22/08 3M

KG - 11th Grade

18 Qs

第3章 整数 乘除法(1)

第3章 整数 乘除法(1)

7th Grade

20 Qs

Problemas y ejercicios números enteros.

Problemas y ejercicios números enteros.

7th Grade

17 Qs

Year 8 Equations

Year 8 Equations

7th - 9th Grade

20 Qs

Mastering Positive and Negative Integers

Mastering Positive and Negative Integers

7th Grade

20 Qs

MATEMATIK BAB 6.1 BENTUK GEOMETRI 3 DIMENSI

MATEMATIK BAB 6.1 BENTUK GEOMETRI 3 DIMENSI

8th Grade

16 Qs

latihan Bilangan Pecahan dasar

latihan Bilangan Pecahan dasar

7th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, and Proportions Test Review

Ratios, Rates, and Proportions Test Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.2B

+4

Standards-aligned

Created by

Madison Wicker

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Simplify the ratio of
35 : 14

5 : 2
2 : 5
3 : 1
35: 14

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

You travel 150 miles on 5 gallons. Find the unit rate per gallon.

15 miles per gallon
30 miles per gallon
3 miles per gallon
25 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate of 624 calories in 3 servings.

1,872 calories per serving
208 calories per serving
624 calories per serving
621 calories per serving

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express as a unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary.
         $25.97 for 8 boxes 

$3.24 per box
$.31 per box
$3.25 per box
$3 per box

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

In an animal shelter, the ratio of cats to dogs is 3 to 5. If there are a total of 25 dogs at the shelter, how many cats do they have?

15
18
21
32

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Hamburger meat sells for $6 for every 3 pounds. If Alicia buys 10 pounds of hamburger meat, how much will she pay? Write a proportion and then solve using unit rate.

$30
$20
$60
$10

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?