
Ratios, Rates, and Proportions Test Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Madison Wicker
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
21 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Simplify the ratio of
35 : 14
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
You travel 150 miles on 5 gallons. Find the unit rate per gallon.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate of 624 calories in 3 servings.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Express as a unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary.
$25.97 for 8 boxes
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
In an animal shelter, the ratio of cats to dogs is 3 to 5. If there are a total of 25 dogs at the shelter, how many cats do they have?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Hamburger meat sells for $6 for every 3 pounds. If Alicia buys 10 pounds of hamburger meat, how much will she pay? Write a proportion and then solve using unit rate.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Linguaggio matematico
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Opfrissertje rekenen 4
Quiz
•
1st - 10th Grade
20 questions
EXTRA MATH # 2
Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Действия с корнями
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Bilangan Bulat
Quiz
•
7th Grade
16 questions
Corps humain et PEMDAS
Quiz
•
5th - 6th Grade
16 questions
Fracciones
Quiz
•
6th Grade
20 questions
PH ALJABAR ADE
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
