The pandemic caused companies to stop producing smart chips for cars therefore there were less cars to sell.
What do you think happened to the price of cars during this smart chip shortage?
3.9B Scarcity of Resources Practice
Quiz
•
Mathematics
•
3rd Grade
•
Hard
ANJA MIMS
Used 1+ times
FREE Resource
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The pandemic caused companies to stop producing smart chips for cars therefore there were less cars to sell.
What do you think happened to the price of cars during this smart chip shortage?
Prices for cars stayed the same
Prices for cars decreased
Prices for cars increased
Not here
Answer explanation
When a resource is scare (not available), the price usually increases.
Because they were unable to make as many cars, the prices of the cars increased.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
When a resource is _____, the price of the resource can increase.
Abundant
Scarce
Available
Unpopular
Answer explanation
When a resource is scarce, the price usually increases.
Scarce means there is not a lot of that resource available to purchase.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The winter freeze in Texas during 2021 destroyed the orange trees in the Rio Grande Valley. This had an effect on the price of oranges in Texas during the spring and summer.
Which statement describes the most likely effect on the price of oranges?
The price will likely increase, because there are more oranges available to buy.
The price will likely decrease, because there are more oranges available to buy.
The price will likely decrease, because there are less oranges available to buy.
The price will likely increase, because there are less oranges available to buy.
Answer explanation
Oranges were destroyed by the freeze, so there is less oranges to sell.
This resource is now scarce.
Scare resources usually have a price increase.
Less oranges = Price increase
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
When a resource is abundant, the price of the resource will likely ______.
Increase
Decrease
Stay the Same
Not Here
Answer explanation
When you have too much of a resources, the price usually drops.
Lower price = Too many of that resource
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Using the table, in which week would the price of the apple be the least?
Week 1
Week 2
Week 3
Week 4
Answer explanation
The apples should be at their lowest price during Week 2 because there are more apples than expected customers.
Apples - 200
Customers - 100
The apples are not scarce they are abundant, so they should sell them for a lower price to get rid of them.
10 questions
Grade 2 Math: Fun with Addition & Subtraction Problems
Quiz
•
2nd Grade - University
10 questions
Mastering Remainders: Fun Multiplication & Division Problems
Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Financial Literacy 3rd Grade
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Financial Literacy
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Financial Literacy STAAR Release Questions 3rd grade
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Number Stories
Quiz
•
2nd - 4th Grade
10 questions
Fun with Addition and Subtraction
Quiz
•
1st - 5th Grade
10 questions
Fun Subtraction Sentences: Count and Write for 1st Graders
Quiz
•
1st Grade - University
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Perimeter of Polygons!
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Math Review
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 5th Grade
25 questions
2.4A Add Subtract within 20 quickly: set 3
Quiz
•
1st - 3rd Grade
16 questions
Multiplying by MULTIPLES OF 10
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
multiplication and division facts
Quiz
•
3rd Grade