Learning Target 3: Applying Unit Rates

Learning Target 3: Applying Unit Rates

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

CPM Scavenger Hunt

CPM Scavenger Hunt

6th Grade

10 Qs

Math Pr1me Place Values

Math Pr1me Place Values

4th - 6th Grade

10 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

9 Qs

Unit Rates- 8th period STEAM

Unit Rates- 8th period STEAM

6th - 8th Grade

10 Qs

Solve  it

Solve it

4th - 12th Grade

13 Qs

OPERATION ON SET  & NETWORKS IN GRAPH THEORY

OPERATION ON SET & NETWORKS IN GRAPH THEORY

1st - 12th Grade

16 Qs

YDS Adhyatmik Math Quiz (Sr. Age 13 - 17)

YDS Adhyatmik Math Quiz (Sr. Age 13 - 17)

6th - 12th Grade

14 Qs

Let's go!

Let's go!

4th - 6th Grade

13 Qs

Learning Target 3: Applying Unit Rates

Learning Target 3: Applying Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3A

+1

Standards-aligned

Created by

Matthew Snell

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

Theo's mom bought an 8 pack of juice boxes for $4. How much did each juice box cost?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

Find the Unit Rate

242 miles / 4 hours

61 miles/ hour

0.16 miles / hour

968 miles / hour

60.5 miles / hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

Aaron jogged 10 miles in 2 hours. At this rate, how many miles could he jog in 4 hours?

10 miles

5 miles

20 miles

8 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

A book store was selling 5 books for $26.35. Online, you could buy 2 books for $10.58. Which store has a lower unit price?

Bookstore

Online

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

Cheerios $3.68 for 17 oz.
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Cheerios
Apple Jacks

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

Felix paid $6.00 for 12 granola bars. At this price, how much would he have paid for 9 granola bars?

$4.50

$12.00

$8.50

$3.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute

100 words per minute

400 words per minute

412 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?