Learning Target 3: Applying Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+1
Standards-aligned
Matthew Snell
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
10 mins • 1 pt
Theo's mom bought an 8 pack of juice boxes for $4. How much did each juice box cost?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Find the Unit Rate
242 miles / 4 hours
61 miles/ hour
0.16 miles / hour
968 miles / hour
60.5 miles / hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Aaron jogged 10 miles in 2 hours. At this rate, how many miles could he jog in 4 hours?
10 miles
5 miles
20 miles
8 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
A book store was selling 5 books for $26.35. Online, you could buy 2 books for $10.58. Which store has a lower unit price?
Bookstore
Online
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Cheerios $3.68 for 17 oz.
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Felix paid $6.00 for 12 granola bars. At this price, how much would he have paid for 9 granola bars?
$4.50
$12.00
$8.50
$3.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
8 questions
Grade 6 Decimals Assessment
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratio and Proportion Year 5
Quiz
•
5th - 6th Grade
8 questions
percentage applications
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Thousandths
Quiz
•
4th - 6th Grade
11 questions
Domain and Range of a function
Quiz
•
6th Grade
14 questions
Unit 4
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Surface Area and Volume
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Circumference, Diameter and Radius
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Fractions, Decimals, Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
