6th Grade Consumer Math Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Rael Clarke
Used 2+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Liz has 11 coins, all of which are quarters and pennies. In all, they're worth $2.27. How many of each kind of coin does Liz have?
2 quarters and 9 pennies
10 quarters and 1 penny
5 quarters and 6 pennies
9 quarters and 2 pennies
Answer explanation
9(0.25) + 2(0.01) = 2.27
Tags
CCSS.4.MD.A.2
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 2 pts
Kimi went back-to-school shopping and spent $118.14 on shirts. Then she spent $110.77 on pants. How much did Kimi spend in all? (2 points)
Answer explanation
118.14 + 110.77 = 228.91
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 2 pts
If an apple costs $0.31, how much would 22 apples cost? (2 points)
Answer explanation
$0.31 * 22 = $6.82
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 2 pts
Nora bought 28 globes that each cost the same amount. The total cost was $566.16. What was the price of each globe? (2 points)
Answer explanation
$566.16 / 28 = $20.22
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which coupon should Luke use to save the most money on a television originally priced at $160?
A: $25 off purchases of $150 or more
B: 15% off any one item
Both coupons are the same
The coupons don't reduce the price.
Answer explanation
A: 160 - 25 = 135
B: 160 - (0.15*160) = 136
A is cheaper
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is a better buy?
8-pack of ice cream sandwiches for $3.93
9-pack of ice cream sandwiches for $4.57
They are the same price
Not enough information
Answer explanation
3.93 / 8 = 0.49
4.57 / 9 = 0.51
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is a better buy? There are 16 fluid ounces in 1 pint
12-fluid ounce bottle of wood polish for $5.40
2-pint bottle of wood polish for $$18.56
They cost the same
Not enough information
Answer explanation
$5.40 / 12 fl-oz = 0.45 $/oz
($18.56 / 2 pint) * (1 pint / 16fl-oz) = 0.58 $/oz
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
EE2a 2023-2024

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Counting Coins Up to a Dollar

Quiz
•
2nd Grade - University
11 questions
Fewest Amount of Coins

Quiz
•
2nd Grade - University
14 questions
Algebraic Expressions

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
2nd Grade Money

Quiz
•
KG - 6th Grade
15 questions
Measuring, Time & Money

Quiz
•
6th Grade
15 questions
VA SOL Money

Quiz
•
2nd Grade - University
14 questions
Counting Money Up to $5.00

Quiz
•
2nd Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade