Unit 8 Lesson 3 Homework

Unit 8 Lesson 3 Homework

6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Match Tenths to Hundredths

Match Tenths to Hundredths

4th - 6th Grade

11 Qs

$$Gucci Mane Math$$

$$Gucci Mane Math$$

6th Grade

13 Qs

Study Guide: Unit 3

Study Guide: Unit 3

6th Grade

11 Qs

Word Problem Involving Operations on Fraction

Word Problem Involving Operations on Fraction

6th Grade

10 Qs

Open house Quizizz

Open house Quizizz

6th Grade

13 Qs

Unit 3: Decimal Review

Unit 3: Decimal Review

5th Grade - University

10 Qs

Financial Literacy Diagnostic

Financial Literacy Diagnostic

6th Grade

10 Qs

Addition and Subtraction Real World Problems with Equations

Addition and Subtraction Real World Problems with Equations

2nd Grade - University

9 Qs

Unit 8 Lesson 3 Homework

Unit 8 Lesson 3 Homework

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

CCSS
4.NF.C.6, 4.NF.B.3A, 6.NS.B.3

Standards-aligned

Created by

James Cook

Used 2+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

7 hundredths is equal to __%

2.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

7 hundredths is equal to __

(Write the portion as a fraction)

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.4.NF.C.6

3.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

28% is equal to __

(Write the portion as a fraction)

Mathematical Equivalence

ON

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

31.5% is equal to __.

(Write the portion as a decimal)

5.

DROPDOWN QUESTION

1 min • 1 pt

18% ​ (a)   0.7

<
>
=

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

78.5% is equal to __.

(Write the portion as a decimal)

7.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.4.NF.B.3A

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Owen loves to eat hamburgers. He goes to his neighborhood grocery store to buy ground beef and buns to make hamburgers at home. He buys a package of hamburger buns for $1.29 and a package of ground beef for $5.82. He only has a $10 bill and wonders if he can buy some ketchup and mustard, too. The ketchup is $1.89, and the mustard is $2.69. He does not have to pay sales tax on food. Does Owen have enough money to buy both the ketchup and the mustard?

Yes, Owen can buy the ketchup and mustard too.

No, Owen only has enough money left over to buy some ketchup.

No, Owen does not have enough money left to buy any ketchup or mustard.

No, Owen has enough money to buy either ketchup or mustard, but not both.

Tags

CCSS.6.NS.B.3