Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates, Ratios, and Unit Rates

Rates, Ratios, and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Ratio Tables & Unit Rates

Ratio Tables & Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

rates conversions

rates conversions

6th Grade

11 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Karoline Campbell

Used 4+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A florist uses 5 red roses for every 2 white roses in her bouquets.

Which of the following is the ratio of red roses to the total number of flowers?

5 to 2

2:5

5 to 7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which ratio is equivalent to the following ratio?

14:32

7:14

28 to 64

32 to 14

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

For every 4 bagels sold at a bakery, 7 muffins are sold. How many muffins are sold when the bakery sells 24 bagels?

Use the table to help determine the answer.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The school soccer team buys 3 soccer balls for every 2 players. The school volleyball team buys 7 volleyballs for every 5 players. Which team buys more balls per player?

(Hint: make a ratio table for each team to help determine your answer)

soccer team

volleyball team

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jenna walks 12 miles in 5 days. Alex walks 7 miles in 3 days. Who walks more miles per day?

(Hint: find the unit rate)

Jenna

Alex

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A car uses 3 gallons of gas to travel 78 miles. What is the car's miles per gallon?

26 gallons per mile

26 miles per gallon

234 miles per gallon

234 gallons per mile

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Which of the following has the best unit price?

A

B

C

D

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?