enVision Math 7: Topic 5 Test Review

enVision Math 7: Topic 5 Test Review

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio ,proportion and unitary method

Ratio ,proportion and unitary method

6th - 7th Grade

10 Qs

Review Equations and Inequalities

Review Equations and Inequalities

7th Grade - University

15 Qs

Add & Subtract Fractions - QUIZ

Add & Subtract Fractions - QUIZ

4th - 7th Grade

10 Qs

Grade 7 Topic 5 Review - Equations and Inequalities

Grade 7 Topic 5 Review - Equations and Inequalities

7th Grade

8 Qs

Percents Review

Percents Review

7th - 8th Grade

16 Qs

Illustrative Math Grade 7 Unit 6 Review

Illustrative Math Grade 7 Unit 6 Review

7th Grade

14 Qs

Multiplying Fractions

Multiplying Fractions

6th - 8th Grade

15 Qs

Adding and Subtracting Fractions

Adding and Subtracting Fractions

7th Grade

15 Qs

enVision Math 7: Topic 5 Test Review

enVision Math 7: Topic 5 Test Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Tara Mentzer

Used 4+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

DRAG AND DROP QUESTION

3 mins • 1 pt

Moesha needs $79.50 for a class trip. She already has $22.35 and she can earn the rest by babysitting for 8 hours. Fill in the equation with the best answers that can be solved to find h, Moesha's hourly earnings.

​ (a)   =​ (b)   +​ (c)   h

79.5
22.35
8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Neil's airplane needs a full tank of fuel to travel 2,600 miles. How many tanks of fuel, t, does Neil's airplane need to travel no more than 7,800 miles?

The plane needs 3 tanks of fuel or less.

The plane needs 3 tanks of fuel or more.

The plane needs less than 3 tanks of fuel.

The plane needs more than 3 tanks of fuel.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Anya budgets $200 for commuting to work each month. She buys a monthly bus pass for $72.50 and spends $7.25 each time she buys lunch. Write an inequality that describes the number of days that Anya can afford to buy lunch.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Daniel needs to learn how to tie at least 35 different knots to earn a badge from his scout troop. He already knows how to tie 18 knots. How many knots, k, does Daniel still need to learn to tie?

k17k\le17

k≥17

k=17

k=18

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

To prepare for a party, Mark buys a small bunch of balloons for $6 and gift bags that cost $5.15 each. He spends a total of $72.95 on the balloons and a gift bag for each person invited to the party. How many people did Mark invite to the party?

13

7

15.33

42.05

6.

MATH RESPONSE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mathematical Equivalence

ON

7.

MATH RESPONSE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mathematical Equivalence

ON

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?