Revision Quiz 10

Revision Quiz 10

10th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

5th: Quiz #2:  A1, C7

5th: Quiz #2: A1, C7

5th Grade - University

11 Qs

Math

Math

6th Grade - University

10 Qs

Unitary Method

Unitary Method

5th Grade - Professional Development

11 Qs

Perbandingan senilai

Perbandingan senilai

4th - 12th Grade

10 Qs

Addition and Subtraction Word Problems

Addition and Subtraction Word Problems

4th Grade - University

10 Qs

Converting Units of Length

Converting Units of Length

4th Grade - University

15 Qs

Multiplication Measurement

Multiplication Measurement

3rd Grade - University

9 Qs

10W ratios

10W ratios

10th Grade

12 Qs

Revision Quiz 10

Revision Quiz 10

Assessment

Quiz

Mathematics

10th Grade

Hard

Created by

Patricia Munguia

Used 20+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write the following sentence as an equation:

Harry has 5 marbles less than Dylan

H= D - 5

H- 5 = D

H= D + 5

H = D

Answer explanation

Harry has less than Dylan so take away 5 from Dylan, this is 5 less than Dylan (D - 5)

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There are 50 followers. Pamela has some.

Larry has three times as many followers as Pamela.

Lauren has 5 followers less than Pamela. How many followers does Pamela have?

16

11

45

150

Answer explanation

Pamela= P

Lauren=3P

L=P - 5

P + 3P + P - 5=50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Here is some information:

3 sausage rolls cost £1.80

Yo want to buy 9 rolls. How much is that?

£16.20

£3.60

£1.89

£5.40

Answer explanation

£1.80 /3= £0.60 per roll then x 9

Or £1.80 x 3

Because 3 sausages x 3 = 9 sausage rolls

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Here is some information:

Pack of 4 drinks normal price £2.40

15% off normal price

Mary buys 8 drinks, how much does she pay?

£4.08

£4.80

£2.04

£5.52

Answer explanation

£2.40 x 2 = £4.80 work out 15% and take it off

Or work out 15% of £2.40 and take away from £2.40 then x 2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Find the area of the trapezium

Answer explanation

Area= 1/2 (a+b)h where a is the shortest and b the longest parallel line of the trapezium and h is the distance between the parallel lines. Add first then x then divide by 2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is 2x(6x + 4x), simplify.

12x + 4x

2x(10x)

8x + 6x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You run for 15 minutes at an average of 4 kilometres per hour.

How many kilometres do you run?

15km

60km

2km

1 km

Answer explanation

15 minutes is 1/4 of an hour so the distance (4 km) divided by 4

Or 4/0.25 as you have to change the minutes to hours by dividing 15/60

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?