Unit Ratio

Unit Ratio

6th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solve Multi-Step Word Problems Involving Addition, Subtraction, Multiplication, And Division

Solve Multi-Step Word Problems Involving Addition, Subtraction, Multiplication, And Division

6th Grade - University

12 Qs

Multistep Word Problems

Multistep Word Problems

4th Grade - University

15 Qs

Key Words

Key Words

3rd - 8th Grade

13 Qs

Ratios Rates & Percents

Ratios Rates & Percents

6th Grade - University

12 Qs

Division Challenges: Whole Numbers & Remainders for 4th Graders

Division Challenges: Whole Numbers & Remainders for 4th Graders

4th Grade - University

10 Qs

Multiplication & Division: Factors and Groups Challenge

Multiplication & Division: Factors and Groups Challenge

4th Grade - University

10 Qs

Multiplication VS Division Word Problem Identification

Multiplication VS Division Word Problem Identification

3rd - 6th Grade

10 Qs

Unit Rate - Word Problems

Unit Rate - Word Problems

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Ratio

Unit Ratio

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
3.OA.A.3, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3B

+2

Standards-aligned

Created by

ELIZABETH KOSKINEN

Used 19+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Aiden loves to read. He reads 90 pages in half an hour. How many pages does he read per minute?

3 pages per minute

30 pages per minte

1 page per minute

7 pages per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Evan has 4 chocolate bars with a total of 48 pieces. How many pieces are in each bar?

8 pieces

10 pieces

12 pieces

14 pieces

Tags

CCSS.3.OA.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Tyler is driving to visit his grandma. It takes him 5 hours to travel 260 miles. How fast was Tyler driving?

53 m/hr

51.5 m/hr

52 m/hr

55 m/hr

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Karen bought 3 pounds of apples for $6. How much did each pound of apples cost?

$1/lb.

$4/lb.

$3/lb.

$2/lb.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Cameron is buying movie tickets for himself and 3 friends. He spends $32. How much did each ticket cost?

$24/ticket

$10/ticket

$8/ticket

$11/ticket

Tags

CCSS.3.OA.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Cristal works at the local grocery store. She needs to stock 4 shelves with 120 boxes of cereal. How many boxes can she put on each shelf?

60 boxes/shelf

40 boxes/shelf

30 boxes/shelf

20 boxes/shelf

Tags

CCSS.3.OA.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

A fire hydrant puts out about 1,500 gallons of water per minute. How many gallons does it put out per second?

150/sec.

25/sec.

15/sec.

10/sec.

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?