5/21 Proportions Word Problems

5/21 Proportions Word Problems

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio Practice #3

Ratio Practice #3

6th Grade

12 Qs

FCMS7 Proportions Word Problems Quick Check

FCMS7 Proportions Word Problems Quick Check

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratio Tables and Proportions

Ratio Tables and Proportions

6th Grade

12 Qs

Ratio and Rate

Ratio and Rate

6th Grade

10 Qs

Setting Up Proportions

Setting Up Proportions

6th Grade

10 Qs

Proportional Relationships Word Problems

Proportional Relationships Word Problems

6th - 7th Grade

11 Qs

Proportional Relationship Word Problem

Proportional Relationship Word Problem

6th - 7th Grade

11 Qs

Percent Proportion Practice

Percent Proportion Practice

6th Grade

15 Qs

5/21 Proportions Word Problems

5/21 Proportions Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2, 7.EE.B.3, 6.RP.A.3B

+6

Standards-aligned

Created by

Molly Fryer

Used 11+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Pat needs 14 sticks of pepperoni to make 28 pizzas.  How many sticks of pepperoni are needed to make 36 pizzas?  
15 pizzas
252 sticks
18 sticks
18 pizzas

Tags

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 420 miles in 8 hours.  If the car continues at the same rate, how far will it travel in 12 hours?
630 miles
630 hours
600 miles
540 hours

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

12 ounce shampoo bottle lasts Mike 16 weeks.  How long would you expect an 18-ounce bottle of the same brand to last him?
24 weeks
6 weeks
30 weeks
20 weeks

Tags

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Hamburger meat sells for $6 for every 3 pounds. If Alicia buys 10 pounds of hamburger meat, how much will she pay?
$30
$20
$60
$10

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.NS.A.3

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ms. Bolling really loves double chocolate chip cookies. She can buy 1 box for $21. What would her cost be for 28 boxes of cookies?

$600

$588

$554

$500

Tags

CCSS.3.OA.D.8

CCSS.4.OA.A.3

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

20 Fuji apples cost $12. How many Fuji apples can you buy for $3?
8
7
5
1

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Dulin runs 5 miles in 42 minutes.  He plans to run in a 25 mile race.  Based on his current speed, about how long will it take him to complete the race?
210 minutes
8.4 minutes
1050 minutes
200 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?