Tuesday 4/11 In class examples

Tuesday 4/11 In class examples

8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multidigit Equations Word Problems

Multidigit Equations Word Problems

8th Grade - University

10 Qs

Multi Step Addition

Multi Step Addition

4th Grade - University

15 Qs

Writing Equations

Writing Equations

7th Grade - University

15 Qs

Two Step Writing Equation Word Problems

Two Step Writing Equation Word Problems

7th Grade - University

15 Qs

Representing Algebraic Relationships

Representing Algebraic Relationships

6th Grade - University

15 Qs

Mid plenary

Mid plenary

6th - 8th Grade

10 Qs

Writing Two Step Equations for Word Problems

Writing Two Step Equations for Word Problems

6th - 8th Grade

10 Qs

Solving One and Two Step Equations with Word Problems

Solving One and Two Step Equations with Word Problems

7th Grade - University

11 Qs

Tuesday 4/11 In class examples

Tuesday 4/11 In class examples

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

Created by

Audra Tate

Used 13+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

5.  After dropping 5ºF, the temperature was 37ºF.  Which choice models this situation?
d - 37 = 5
d + 5 = 37
d - 5 = 37
d + 37 = 5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Bill scored 13 points in a basketball game. His teammates (all together) scored x points. The total points for Bill's team was 44 points. What is the variable

The number of points his teammates scored

The number of points Bill scored

The total number of points

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Bill scored 13 points in a basketball game. His teammates (all together) scored x points. The total points for Bill's team was 44 points. Write an equation for this situation.

44 + 13 = x

13 + x = 44

44 + x = 13

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A cell phone company charges $3.00 to make a phone call plus $0.15 for each minute for each minute you talk. Which equation would you use to determine the total cost, c, of a phone call that is m number of minutes long?
c = 3.00 - 0.15m
c = 0.15 + 3.00m
3.00 = c + 0.15
c = 3.00 + 0.15m

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which equation matches the following situation? 331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?
n= # of students in each bus; 6n + 7 =331
n=# of buses; 6n + 7 =331
n= # of students in each bus; 6 + 7n =331
n= # of students in each bus; 6n - 7 =331

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

WRITE AN EQUATION
April had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
n=total cost pencils; 7n+10=24
n=cost of 1 pencil; 7n-10=24
n=cost of 1 pencil; 7n+10=24
n=cost of 1 pencil; -7n-10=24

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mr Carrillo's family bought lunch from Culvers. They also bought some sodas from Quick Trip for $5.00. The meals cost $6.00 each. The total cost of the lunch and soda was $41.00. Let x represent the cost of the number of meals that Mr. Carrillo bought. Write the equation and solve for x.

-5+6x = 41, 4 meals

6x + 5 = 41, 6 meals

6x = 36 meals

5 + 6x = 41, 7 meals

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?