Tuesday 4/11 In class examples

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Medium
Audra Tate
Used 13+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Bill scored 13 points in a basketball game. His teammates (all together) scored x points. The total points for Bill's team was 44 points. What is the variable
The number of points his teammates scored
The number of points Bill scored
The total number of points
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Bill scored 13 points in a basketball game. His teammates (all together) scored x points. The total points for Bill's team was 44 points. Write an equation for this situation.
44 + 13 = x
13 + x = 44
44 + x = 13
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
April had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Mr Carrillo's family bought lunch from Culvers. They also bought some sodas from Quick Trip for $5.00. The meals cost $6.00 each. The total cost of the lunch and soda was $41.00. Let x represent the cost of the number of meals that Mr. Carrillo bought. Write the equation and solve for x.
-5+6x = 41, 4 meals
6x + 5 = 41, 6 meals
6x = 36 meals
5 + 6x = 41, 7 meals
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Writing Two Step Equations

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Two Step Writing Equation Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
9 questions
Writing & Solving Two Step Equations

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Percent of Change: Word Problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Solving Two-Step Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Solving Equations Review

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Represent Two Step Problems

Quiz
•
7th Grade - University
14 questions
How to Write an Equation

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade