STAAR Review

STAAR Review

4th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 3 Review Day 2

Unit 3 Review Day 2

4th Grade

10 Qs

4.4A Add and subtract whole numbers STAAR released questions

4.4A Add and subtract whole numbers STAAR released questions

4th Grade

11 Qs

March 21 Homework (2022 STAAR questions 1-11)

March 21 Homework (2022 STAAR questions 1-11)

4th Grade

11 Qs

Division Practice for Grade 4

Division Practice for Grade 4

4th Grade - University

10 Qs

4.4A (Readiness) - 4th Grade Math STAAR Review

4.4A (Readiness) - 4th Grade Math STAAR Review

4th Grade

10 Qs

Multiplying Fractions and Line Plots

Multiplying Fractions and Line Plots

4th Grade

10 Qs

Array Adventures: Fun Multiplication Word Problems

Array Adventures: Fun Multiplication Word Problems

3rd Grade - University

10 Qs

Fun with Multiplication: Word Problems & Remainders!

Fun with Multiplication: Word Problems & Remainders!

2nd Grade - University

10 Qs

STAAR Review

STAAR Review

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

Created by

Eunice Garcia

Used 2+ times

FREE Resource

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 10 pts

Ms.Willmeth bought 4 bags of candies. Each bag contained 8 candies. She put an equal number of these candies into each of 9 gift boxes. How many candies were left over?

3

4

0

5

2.

DROPDOWN QUESTION

2 mins • 10 pts

Media Image

The letter X represents ​ (a)   units ​on the number line?

1.3
1.2
3.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 10 pts

Lindsey purchased one pet carrier that cost $31.98 and 2 bags of cat food that cost $16.94 each. what was the total cost fo these items?

65.86

63.84

65.89

89.65

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 10 pts

There are two hiking trails in Mesquite.

Trail Y is 3.8 miles long.

Trail Z is 5.84 miles long.

What is the total length of these two hiking trails?

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 10 pts

Media Image

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 10 pts

A baker made 24 cakes each day for 2 days. He used 4 cups of flour for each cake he made.

What was the total number of cups of flour the baker used on these 2 days?