Math Review

Math Review

3rd Grade

32 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Animal

Animal

2nd - 6th Grade

30 Qs

Diagnostic Quiz 6th grade

Diagnostic Quiz 6th grade

1st - 12th Grade

27 Qs

Questions that cant be answered

Questions that cant be answered

KG - University

27 Qs

Nina and the baby sparrows 3.2

Nina and the baby sparrows 3.2

3rd Grade

27 Qs

AmEn1 Unit 1

AmEn1 Unit 1

3rd Grade

27 Qs

I4_24_AT_Test_MI4_pp.80~83_Lauren

I4_24_AT_Test_MI4_pp.80~83_Lauren

1st - 5th Grade

28 Qs

LETS LEARN ENGLISH - YEAR 4

LETS LEARN ENGLISH - YEAR 4

3rd - 5th Grade

30 Qs

Do you have any pets? Unit 16 E3

Do you have any pets? Unit 16 E3

1st - 12th Grade

37 Qs

Math Review

Math Review

Assessment

Quiz

English

3rd Grade

Easy

Created by

Tabatha Hvozdik

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

32 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A company makes 625 cell phone cases each day. How many cell phone cases does the company make in 31 days?

18,375

1,490

2,500

19,375

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A right rectangular prism measures 8 feet tall, 3 feet wide, and 5 feet long. What is the volume of the prism in cubic feet?

116

29

16

120

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Which point is inside triangle MPQ?

(2, 3)

(3, 2)

(3, 4)

(4, 3)

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What are the rules for the two graphs below?

first graph: y = 3 + x; second graph: y = 6 + x

first graph: y = 3 + x; second graph: y = 3 + x

first graph: y = 6 + x; second graph: y = 9 + x

first graph: y = 6 + x; second graph: y = 4 + x

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is the value of this expression?
6 7/8 + 4 3/4 + 8 1/2

18 1/2
20 1/8
18 11/14
19 3/8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Josh poured 38 gallons of water into 6 buckets. He poured the same amount into each bucket. How much water did Josh pour into each bucket? 

6 1/6 gallons
6  4/6 gallons
6 4/6 gallons
6 1/3 Gallons

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Scott had $12.58.
• He purchased two apples for $1.13 each and one bottle of juice for $1.76.
• There was no sales tax.
How much money did Scott have after his purchases? 

$8.56 
$11.45 
 $6.80 
$9.69 

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?