
Quiz-Unit Rate, proportions, graphs, and prop. realtionshihps
Quiz
•
Mathematics
•
•
Hard
Alysia Catucci
FREE Resource
Enhance your content in a minute
40 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Hadley is driving to Colorado. She has been traveling for 4 hours, and she has driven 260 miles. Find her speed in miles per hour.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Solve for x
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Solve the proportion.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
There were 5 ice cream cones for every 3 brownies sold at the ice cream shop. If there were 24 brownies sold, how many ice cream cones were sold?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Water flows from a faucet at a rate of 5 gallons every 25 seconds. At this rate, how many gallons will flow from the faucet in 45 seconds?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Josh bought a pizza with eight slices of pizza for $12. What is the cost of a slice of pizza?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
44 questions
Quiz Geral
Quiz
•
9th - 12th Grade
43 questions
GRADE 3 -TIME
Quiz
•
3rd Grade
40 questions
3rd Quarter Exam 2021
Quiz
•
10th Grade
40 questions
SUMMATIVE TEST IN MATH 7
Quiz
•
7th Grade
38 questions
M2 Supp Midterm Review
Quiz
•
8th Grade
40 questions
MATH 8_3rd Term Exam Review
Quiz
•
6th - 8th Grade
35 questions
Assignment 2
Quiz
•
University
42 questions
Stats Final Exam 3rd Qtr 2025
Quiz
•
11th Grade - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
