7th grade math STAAR review (proportional reasoning set)

7th grade math STAAR review (proportional reasoning set)

7th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Chapter 5 Quiz - Math 7A

Chapter 5 Quiz - Math 7A

7th Grade

17 Qs

5.5: Power of Power & Quotient Property

5.5: Power of Power & Quotient Property

7th - 12th Grade

15 Qs

Slope

Slope

6th Grade - University

18 Qs

7th Grade STAAR Released 2017 #21-40 CLS

7th Grade STAAR Released 2017 #21-40 CLS

6th - 7th Grade

20 Qs

GCCISD-7th Grade Math STAAR Questions

GCCISD-7th Grade Math STAAR Questions

7th Grade

16 Qs

ôn tập cộng trừ số hữu tỉ

ôn tập cộng trừ số hữu tỉ

6th - 7th Grade

20 Qs

Category 2.1

Category 2.1

7th Grade

15 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

7th Grade - University

15 Qs

7th grade math STAAR review (proportional reasoning set)

7th grade math STAAR review (proportional reasoning set)

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
7.RP.A.2, 7.EE.B.3, 7.EE.B.4

+6

Standards-aligned

Created by

Kathleen Welty

Used 93+ times

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

A

B

C

D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

A

B

C

D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

A

B

C

D

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Brand W

Brand X

Brand Y

Brand Z

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A worker uses 450 inches of steel wire to make 300 springs of the same size. At this rate how many inches of steel wire are needed to make 1 spring?

1/3 inch

1/15 inch

2/3 inch

1 1/2 inches

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

At a school carnival, tickets can be purchased to participate in different activities. The table shows the total cost for different number of tickets.

What is the constant of proportionality that relates to y, the total cost in dollars, to x, the number of tickets purchased?

4.00

0.25

1.00

0.10

Tags

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?