7th grade math STAAR review (proportional reasoning set)
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+12
Standards-aligned
Kathleen Welty
Used 93+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A
B
C
D
Tags
CCSS.8.EE.B.5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A
B
C
D
Tags
CCSS.8.EE.B.5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A
B
C
D
Tags
CCSS.8.EE.B.5
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Brand W
Brand X
Brand Y
Brand Z
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A worker uses 450 inches of steel wire to make 300 springs of the same size. At this rate how many inches of steel wire are needed to make 1 spring?
1/3 inch
1/15 inch
2/3 inch
1 1/2 inches
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
At a school carnival, tickets can be purchased to participate in different activities. The table shows the total cost for different number of tickets.
What is the constant of proportionality that relates to y, the total cost in dollars, to x, the number of tickets purchased?
4.00
0.25
1.00
0.10
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Mnożenie do 50
Quiz
•
1st - 12th Grade
17 questions
Unit 7 Cutting Edge Pre-Intermediate
Quiz
•
4th Grade - University
15 questions
Absolute Value and Integers
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
การอธิฐานส่วน ม.1
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Mastering Positive and Negative Integers
Quiz
•
7th Grade
21 questions
TABLA DE MULTIPLICAR DEL 10 HASTA EL 12
Quiz
•
1st - 12th Grade
15 questions
Números Enteros y Expresiones algebraicas PRIMERO
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Me divierto con las Matemáticas LILEGRE 8° y 9° 2020.
Quiz
•
1st Grade - University
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade
