7th Math FAST FINAL PREP

7th Math FAST FINAL PREP

6th - 8th Grade

44 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Review of Proportional Relationships

Review of Proportional Relationships

7th Grade

40 Qs

PKMS 7th GT Quarter 1 Exam Review

PKMS 7th GT Quarter 1 Exam Review

8th Grade

44 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

40 Qs

Quiz - Module 1 and Module 2

Quiz - Module 1 and Module 2

7th Grade

40 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

40 Qs

Rates and Proportionality Study Guide

Rates and Proportionality Study Guide

7th Grade

40 Qs

6th grade Math OST Review

6th grade Math OST Review

6th Grade

40 Qs

Comparing and Scaling

Comparing and Scaling

7th Grade

40 Qs

7th Math FAST FINAL PREP

7th Math FAST FINAL PREP

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Dakota Fletcher

Used 60+ times

FREE Resource

44 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the product

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A school holds an election for class president. The percentage of votes received by Taylor, Alex, and Cameron are shown in the circle graph.

What percentage of the votes did Taylor receive?

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Cross multiply to find x.  Then, use your knowledge about fractions over 100 to find the percent.
3%
25%
75%
100%

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Cross multiply to find x.  Then, use your knowledge about fractions over 100 to find the percent.
.33.... %
3.33...%
33.33...%
333.333%

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Media Image

Does the graph show a proportional relationship?

Yes, it's straight and goes through the origin

Yes, it's straight

Yes, it goes through the origin

Yes, the line is pretty

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$.50 per pound

$1.25 per pound

$3 per pound

$2.50 per pound

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?