Practice counting change

Practice counting change

1st - 5th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Grade 3 / first term / quiz 3

Grade 3 / first term / quiz 3

3rd Grade

10 Qs

MATH 409 - QUIZ #1 - THIRD TERM

MATH 409 - QUIZ #1 - THIRD TERM

4th Grade

11 Qs

RECOGNISE MONEY 1 INTELEK

RECOGNISE MONEY 1 INTELEK

1st Grade

10 Qs

Daily Math Review Quiz, Days 26-30

Daily Math Review Quiz, Days 26-30

5th Grade

10 Qs

Addition and Subtraction

Addition and Subtraction

2nd Grade

10 Qs

Subtracting Like Fractions

Subtracting Like Fractions

4th - 5th Grade

10 Qs

Math Quiz 5.NF.4

Math Quiz 5.NF.4

5th Grade

11 Qs

Class 3 Maths L-3

Class 3 Maths L-3

3rd Grade

10 Qs

Practice counting change

Practice counting change

Assessment

Quiz

Mathematics

1st - 5th Grade

Hard

CCSS
4.MD.A.2

Standards-aligned

Created by

Deidre Cox

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You have 43 cents. You find a quarter on the ground. How much money do you have now?

52 cents

68 cents

78 cents

Tags

CCSS.4.MD.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Bob has 87 cents. He spends 41 cents at Walmart. How much money does he have left?

46 cents

46 dollars

128 cents

47 cents

Tags

CCSS.4.MD.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

You have $1.00 and buy a piece of candy for a quarter. How much money do you have left?

50 cents

25 cents

75 cents

Tags

CCSS.4.MD.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

You have 14 cents. You find 2 quarters and a penny on the ground. How much money do you have now?

64 cents

56 cents

65 cents

Tags

CCSS.4.MD.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

You have $1.00. You buy a pencil for 38 cents. How much money do you have left?

38 cents

62 cents

64 cents

Tags

CCSS.4.MD.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Minnie wants Fritos that cost 37 cents. Mickey wants fruit snacks that cost 55 cents. How much money will they need to buy their snacks?

98 cents

22 cents

92 cents

Tags

CCSS.4.MD.A.2