
*Unit Rate Quiz :)
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Lindsay Dellgard
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?
$79.80
$13.30
$6.00
$13.31
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
10 mins • 1 pt
Julian bought 5 books for $7. How much does one book cost?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Layla bought 3 soda cans for $2.55. How much does one can of soda cost?
$1.00
$0.85
$0.35
$1.10
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
My mother purchased 9 candy bars at Food City for $13.50. What is the unit price?
$2.00
$1.75
$1.50
Not Here
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
A book store was selling 5 books for $26.35. Online, you could buy 2 books for $10.58. Which store has a lower unit price?
Bookstore
Online
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
A train can travel 1,230 miles in 5 hours. What is the unit rate that the train is traveling per hour?
246 mph
256 mph
356 mph
346 mpg
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
11 questions
PERCENTS STUDY GUIDE
Quiz
•
6th Grade
12 questions
6Acc Mod. 9 Review
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
FRAZIONI (brainstorming)
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Multipli e Divisori
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Division, Multiplication, Addition & Subtraction
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
23/24 WOD Week 30 Quiz
Quiz
•
6th Grade
16 questions
PROBLEMES MATEMÀTICS
Quiz
•
5th - 6th Grade
11 questions
Rates
Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
