*Unit Rate Quiz :)

*Unit Rate Quiz :)

6th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

6th Grade

10 Qs

Percents and Interest Review

Percents and Interest Review

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratio

Ratio

6th Grade

11 Qs

Matematika kelas 6 Abdullah bin Mas'ud

Matematika kelas 6 Abdullah bin Mas'ud

6th Grade

10 Qs

MATES

MATES

1st - 10th Grade

15 Qs

DECIMALS / PERPULUHAN

DECIMALS / PERPULUHAN

4th - 6th Grade

10 Qs

KUIZ MATHS OPERASI BERGABUNG

KUIZ MATHS OPERASI BERGABUNG

5th - 6th Grade

12 Qs

7th Grade Equations Review

7th Grade Equations Review

6th - 8th Grade

7 Qs

*Unit Rate Quiz :)

*Unit Rate Quiz :)

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.NS.B.3, 6.RP.A.3B

+1

Standards-aligned

Created by

Lindsay Dellgard

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?

$79.80

$13.30

$6.00

$13.31

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

Julian bought 5 books for $7. How much does one book cost?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

Layla bought 3 soda cans for $2.55. How much does one can of soda cost?

$1.00

$0.85

$0.35

$1.10

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

My mother purchased 9 candy bars at Food City for $13.50.  What is the unit price?

$2.00

$1.75

$1.50

Not Here

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

A book store was selling 5 books for $26.35. Online, you could buy 2 books for $10.58. Which store has a lower unit price?

Bookstore

Online

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

A train can travel 1,230 miles in 5 hours. What is the unit rate that the train is traveling per hour?

246 mph

256 mph

356 mph

346 mpg

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?

4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?