If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
Samantha Houston
Used 4+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better value?
A 15-oz box of cookies for $2.98
or
A 14-oz box of cookies for $2.50
15-oz box
14-oz box
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Pacey paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What is the rate per hour for renting the bike?
$__________ per hour
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Julian bought 5 books for $7. What is the price per book?
$____________
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Layla bought 3 soda cans for $2.55. What is the unit price of the soda?
$1.10 per can
$1.17 per can
$0.35 per can
$0.85 per can
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair is the better value?
Blue chairs
Red chairs
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Stephanie went to Wawa and purchased 12 gallons of gas for $33.
Robert went to Royal Farms and purchased 5 gallons of gas for $14.
Which store had a better value for gas?
Wawa
Royal Farms
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratio Tables Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates, and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
9 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Q3 Practice Test 4 - Ratios, Unit Rates, & Equivalent Ratios

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade