Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Rates  and  Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

6th Grade

10 Qs

Unite Rate and Measurement Conversion

Unite Rate and Measurement Conversion

6th Grade

10 Qs

Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

6th Grade

16 Qs

Unit Rate and Unit Price

Unit Rate and Unit Price

6th - 8th Grade

10 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade

16 Qs

Unit Rates Retest

Unit Rates Retest

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

16 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

Created by

Samantha Houston

Used 4+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute

100 words per minute

400 words per minute

412 words per minute

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better value?

A 15-oz box of cookies for $2.98

or

A 14-oz box of cookies for $2.50

15-oz box

14-oz box

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Pacey paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What is the rate per hour for renting the bike?

$__________ per hour

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Julian bought 5 books for $7. What is the price per book?

$____________

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Layla bought 3 soda cans for $2.55. What is the unit price of the soda?

$1.10 per can

$1.17 per can

$0.35 per can

$0.85 per can

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair is the better value?

Blue chairs

Red chairs

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Stephanie went to Wawa and purchased 12 gallons of gas for $33.

Robert went to Royal Farms and purchased 5 gallons of gas for $14.

Which store had a better value for gas?

Wawa

Royal Farms

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?