Budget Buster- Calculating and Comparing unit prices..

Budget Buster- Calculating and Comparing unit prices..

Professional Development

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Diamond Rapaport

Diamond Rapaport

Professional Development

10 Qs

TOEFL Structure (Skills 20-23)

TOEFL Structure (Skills 20-23)

9th Grade - Professional Development

10 Qs

Basic Accounting

Basic Accounting

Professional Development

10 Qs

Aleo Concepts Quiz

Aleo Concepts Quiz

Professional Development

10 Qs

PENETAPAN MISI, VISI DAN OBJEKTIF DALAM PERNIAGAAN

PENETAPAN MISI, VISI DAN OBJEKTIF DALAM PERNIAGAAN

3rd Grade - Professional Development

12 Qs

" CABARAN POPCORN DAGING AYAM"

" CABARAN POPCORN DAGING AYAM"

Professional Development

10 Qs

Английский

Английский

Professional Development

10 Qs

Girls Training

Girls Training

Professional Development

10 Qs

Budget Buster- Calculating and Comparing unit prices..

Budget Buster- Calculating and Comparing unit prices..

Assessment

Quiz

Education

Professional Development

Hard

Created by

Catherine Camilleri

Used 4+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A supermarket is offering two different deals on juice: Deal A: 5 liters for $10.00 Deal B: 2 liters for $2.20 What is the unit price per liter for Deal B?

$1.02

$1.10

$2.20

$5.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bakery is selling two types of bread. The prices and weights are as follows: Type X: 1.3kg for $4.80 Type Y: 1 kilogram for $7.50 What is the unit price per kg for Type X?

$3.69

$3.00

$3.40

$1.20

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store is selling two different-sized packages of milk. The prices and sizes are as follows: Package A: 2.5 Liters for $2.50 Package B: 1 liter for $4.80 What is the unit price per Liter for Package A?

$1.05

$0.50

$2.00

$1.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What does ACCC stand for?

Australian Catholic Commission Command

Australian Comic Collective Committee

Aussies Consumer Committee Commission

Australian Competition & Consumer Commission

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The Unit Pricing Code is a mandatory industry code came about in

2010

1945

1850

1901

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The Competition and Consumer Act 2010 is

legislation law in Australia, and seeks to promote competition, fair trading as well as providing protection for consumers.

invested in helping consumers sleep at night.

there to create fair competition between consumers.

a list of definitions related to competition and consumers.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store is selling two packets of pencils. The prices and sizes are as follows: Package A: 11 pencils for $6.00 Package B: 15 pencils for $9.00. package C. 12 pencils for $11.00. Package D. 20 pencils for $12.00. Which package is the best buy?

Package A

Package B

Package C

Package D

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?