Topic 1 - Solving Equations and Inequalities
Quiz
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+8
Standards-aligned
CJ Jung
Used 7+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
21 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
To which subset of the real number system does the number 1.555... belong?
whole numbers
natural numbers
rational numbers
irrational numbers
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which of the following must be an irrational number?
the sum of two irrational numbers
the product of two irrational numbers
the sum of a rational number and an irrational number
the product of a rational number and an irrational number
Tags
CCSS.HSN.RN.B.3
3.
DRAG AND DROP QUESTION
2 mins • 1 pt
Which numbers in Set A = {−7, −4, 2, 14, 21, 34, 42} are elements of both
Set B and Set C , shown below?
Set B = {even numbers} Set C = {multiples of 7}
(a) and (b) (Please drag the smaller number at the front as the order matters)
Tags
CCSS.6.NS.C.7A
CCSS.6.NS.C.7B
4.
DRAG AND DROP QUESTION
2 mins • 1 pt
An airport shuttle charges a $5 flat rate plus $1.50 per mile driven. Alex’s last trip to the airport cost $41. Write and solve an equation to find the number of miles of Alex’s trip.
(a) x + (b) = (c)
The trip was (d) miles
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Six friends all use $2-off coupons to buy themselves movie tickets. They spend a total of $42. What is the price of one movie ticket without the coupon?
$5
$7
$9
$11
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
2 mins • 1 pt
Venetta buys 2 pounds of pistachios and 3 pounds of almonds. The pistachios cost $4 more per pound than the almonds. She pays a total of $48. Select all the correct statements about this situation. (Hint: Make an equation that relates the total cost of pistachios and almonds then solve for either p or a by expressing one in terms of the other)
One pound of pistachios plus 1 pound of almonds cost $20.
The pistachios cost twice as much per pound as the almonds.
Reducing the number of pounds of almonds by one results in a total cost of $40.
The cost a , in dollars, of 1 pound of almonds is modeled by the equation
2(a − 4) + 3a = 48 .
The cost p , in dollars, of 1 pound of pistachios is modeled by the equation
2p + 3(p − 4) = 48 .
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
How many solutions does the equation 4x + 2(x − 5) = 3(2x − 4) have?
no solution
exactly one solution
at least two solutions
infinitely many solutions
Tags
CCSS.8.EE.C.7A
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
17 questions
Week 13 MCQ Madness
Quiz
•
9th - 12th Grade
19 questions
untitled
Quiz
•
7th Grade - University
16 questions
Bell Work 1/30
Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
9.sınıf sayılar quizi
Quiz
•
9th Grade
20 questions
3A1 Mathematics Algebraic Expressions and Formulae
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Opfrissertje rekenen 4
Quiz
•
1st - 10th Grade
20 questions
STATISTIKA (3)
Quiz
•
9th Grade
20 questions
MATH 10 - 3RD QUARTER ASSESSMENT
Quiz
•
10th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Pythagorean Theorem and Their Converse
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Is it a Function?
Quiz
•
8th - 9th Grade
18 questions
Scatterplot Associations
Quiz
•
7th - 9th Grade
26 questions
Intro to Exponential Functions
Quiz
•
9th Grade
8 questions
211 - Write Equation Given Two Points
Quiz
•
9th Grade
16 questions
Solving Systems Review
Quiz
•
9th Grade
18 questions
Triangle Similarity Review
Quiz
•
9th - 12th Grade
