Ratios & Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
Standards-aligned
Samantha Drake
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
(VIEW THE PICTURE FOR AN EXAMPLE)
Blake traveled 322 miles in 7 hours. How many miles per hour did he travel?
__ miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
(VIEW THE PICTURE FOR AN EXAMPLE)
Emmaline paid $37.50 for 5 movie tickets. Each ticket cost the same amount. What is the cost per ticket in dollars and cents?
$_.__ per ticket
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
(VIEW THE PICTURE FOR AN EXAMPLE)
Arnold earned $230 for 40 hours. How much money did he earn per hour in dollars and cents?
$_.__ per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
(VIEW THE PICTURE FOR AN EXAMPLE)
Jesse spent $2 for eight juice boxes. Each juice box cost the same amount. What was the cost of each juice box in dollars and cents?
$_.__ for each juice box
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
(VIEW THE PICTURE FOR AN EXAMPLE)
Mike babysat for 5 hours and earned $32. What was his pay per hour in dollars and cents?
$_.__ per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
(VIEW THE PICTURE FOR AN EXAMPLE)
Catrina biked 26 miles in 4 hours. How many miles per hour did Catrina bike?
_._ miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
(VIEW THE PICTURE FOR AN EXAMPLE)
A 20-pound bag of dog food is priced at $24.20. What is the cost per pound of dog food in dollars and cents?
$_.__ per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
L'area delle figure piane
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Algebra sentences
Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Introducció a l'estadística
Quiz
•
1st - 12th Grade
10 questions
Aritmatika Sosial
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Percentage change (increase and decrease)
Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Unit 15. Time (Year 7)
Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit 7 Multiplication and Division Review
Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Ratio
Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
7th spiral #13
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Scatterplot Associations
Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Basic Probability
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides
Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One Step Equations
Quiz
•
6th - 12th Grade
