Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th Grade Math - Test Review (Algebra)

7th Grade Math - Test Review (Algebra)

7th Grade

15 Qs

7th Grade Equations Review

7th Grade Equations Review

6th - 8th Grade

7 Qs

Visual Sequences

Visual Sequences

7th Grade

12 Qs

F2 Chapter 9 Speed

F2 Chapter 9 Speed

1st - 12th Grade

10 Qs

MATES

MATES

1st - 10th Grade

15 Qs

Percentage

Percentage

7th Grade

15 Qs

Revision about Fraction

Revision about Fraction

6th - 7th Grade

15 Qs

Mathematic Revision

Mathematic Revision

6th - 9th Grade

12 Qs

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Samantha Drake

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

(VIEW THE PICTURE FOR AN EXAMPLE)

Blake traveled 322 miles in 7 hours. How many miles per hour did he travel?

__ miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

(VIEW THE PICTURE FOR AN EXAMPLE)

Emmaline paid $37.50 for 5 movie tickets. Each ticket cost the same amount. What is the cost per ticket in dollars and cents?

$_.__ per ticket

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

(VIEW THE PICTURE FOR AN EXAMPLE)

Arnold earned $230 for 40 hours. How much money did he earn per hour in dollars and cents?

$_.__ per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

(VIEW THE PICTURE FOR AN EXAMPLE)

Jesse spent $2 for eight juice boxes. Each juice box cost the same amount. What was the cost of each juice box in dollars and cents?

$_.__ for each juice box

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

(VIEW THE PICTURE FOR AN EXAMPLE)

Mike babysat for 5 hours and earned $32. What was his pay per hour in dollars and cents?

$_.__ per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

(VIEW THE PICTURE FOR AN EXAMPLE)

Catrina biked 26 miles in 4 hours. How many miles per hour did Catrina bike?

_._ miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

(VIEW THE PICTURE FOR AN EXAMPLE)

A 20-pound bag of dog food is priced at $24.20. What is the cost per pound of dog food in dollars and cents?

$_.__ per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?