
untitled
Quiz
•
•
Practice Problem
•
Easy
Kaden Shepherd
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which statement best describes the relationship between x and y in the table?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the constant of proportionality (in miles per hour) based on the table?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Is this table proportional?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Do the ratios form a proportion?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Does the table represent a proportional relationship?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Does the table represent a proportional relationship?
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Pianeti alieni
Quiz
•
12th Grade
10 questions
Expressions of quantity
Quiz
•
10th Grade - University
12 questions
Simple Interest
Quiz
•
11th Grade - University
11 questions
Quiz con la Q. Quiz di grammatica di Sofia e Carlotta
Quiz
•
3rd Grade
14 questions
Dorothy and the Scarecrow
Quiz
•
3rd Grade
15 questions
Le figure retoriche
Quiz
•
KG - 10th Grade
10 questions
How well do you know your friend?
Quiz
•
1st - 12th Grade
10 questions
APPROPRIATE ACTS THAT SHOW LOVE FOR PEOPLE
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
20 questions
Disney Characters
Quiz
•
KG
20 questions
Place Value
Quiz
•
KG - 3rd Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 5 & 6
Quiz
•
KG
13 questions
Skip counting by 5's and 10's
Quiz
•
KG - 3rd Grade
22 questions
Holiday Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
12 questions
Alliteration Practice
Quiz
•
KG - 5th Grade
15 questions
Pronouns
Quiz
•
KG - 3rd Grade
