untitled

untitled

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

KUIZ EKONOMI TINGKATAN 5

KUIZ EKONOMI TINGKATAN 5

5th Grade

15 Qs

Mathcounts practice

Mathcounts practice

6th - 8th Grade

10 Qs

How well do you know your friend?

How well do you know your friend?

1st - 12th Grade

10 Qs

JADUAL BERKALA KUMP. 1

JADUAL BERKALA KUMP. 1

3rd Grade

12 Qs

ULANGAN KELAS 6

ULANGAN KELAS 6

6th Grade

10 Qs

3NA Mass Weight Density Pre-test

3NA Mass Weight Density Pre-test

8th - 10th Grade

10 Qs

Day 13. Grade 4-5. The playground

Day 13. Grade 4-5. The playground

4th - 5th Grade

10 Qs

Conver8pretest

Conver8pretest

8th Grade

10 Qs

untitled

untitled

Assessment

Quiz

Practice Problem

Easy

Created by

Kaden Shepherd

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Which statement best describes the relationship between x and y in the table?

Proportional
Not Proportional

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality (in miles per hour) based on the table?

45
90
135
2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Is this table proportional?

Yes
No

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the unit rate:  $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?

$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Do the ratios form a proportion?

Yes, they form a proportion.
No, they do not form a proportion.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Does the table represent a proportional relationship?

Yes.
No.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Does the table represent a proportional relationship?

Yes.
No.

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?