ACA Proportions, Unit Rates, and Conversions Review

ACA Proportions, Unit Rates, and Conversions Review

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Using Unit Rates & Proportions for Conversions 7.4E

Using Unit Rates & Proportions for Conversions 7.4E

7th Grade

10 Qs

Conversions and Solving Problems

Conversions and Solving Problems

5th Grade - University

10 Qs

TTEKS 7.4 C & E Converting Between Measurements

TTEKS 7.4 C & E Converting Between Measurements

7th Grade

11 Qs

Area, Volume, and Surface Area: Grade 6 Challenges

Area, Volume, and Surface Area: Grade 6 Challenges

6th Grade - University

10 Qs

Measurement Conversions: Multi-Step Word Problems for 5th Grade

Measurement Conversions: Multi-Step Word Problems for 5th Grade

5th Grade - University

10 Qs

Measurement Conversion Review

Measurement Conversion Review

5th Grade - University

15 Qs

Grade 7: Convert Measurements using Ratio

Grade 7: Convert Measurements using Ratio

7th Grade

10 Qs

Converting Measurements

Converting Measurements

5th Grade - University

10 Qs

ACA Proportions, Unit Rates, and Conversions Review

ACA Proportions, Unit Rates, and Conversions Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Daniel Vincent

Used 11+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jose paid $47 for 4 movie tickets. Each ticket cost the same amount. What was the cost of each movie ticket in dollars and cents?

$11.75

$117.50


$11.80


$1.18

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?


$56.46

$19.50


$8.50


$24.70

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Selena and Julian want to plant saplings in their backyard. Selena's tree is 54.2 centimeters high and Julian's tree is 47.6 centimeters high. How many inches taller is Selena's tree than Julian's? (1 cm is approximately 0.4 inches)

5.34 in.

6.42 in.

3.54 in.

2.64 in.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Haley bought 1.6 pounds of almonds for $13.20. How much did she pay per pound for the almond?

$0.12


$8.25


$21.12


$11.60

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The ratio of boys to girls in Mrs. Howard's class is 3 to 4. There are 16 girls in the class. Based on this ratio, how many boys are in the class?

15

7

28

12

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A florist is selling a dozen tulips for $12.48. Based on this information, how much would you pay for 4 dozen tulips?

$49.12

$48.87

$49.92

$48.12

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ruby is decorating for a party and needs 90 meters of ribbon. At the party supply store, the ribbon is sold in rolls. Each roll contains 25 feet of ribbon. How many rolls will Ruby need to purchase? (1 meter is approximately 3.28 feet)

12 rolls

10 rolls

8 rolls

6 rolls

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?