ACA Proportions, Unit Rates, and Conversions Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
Daniel Vincent
Used 11+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jose paid $47 for 4 movie tickets. Each ticket cost the same amount. What was the cost of each movie ticket in dollars and cents?
$11.75
$117.50
$11.80
$1.18
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
$56.46
$19.50
$8.50
$24.70
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Selena and Julian want to plant saplings in their backyard. Selena's tree is 54.2 centimeters high and Julian's tree is 47.6 centimeters high. How many inches taller is Selena's tree than Julian's? (1 cm is approximately 0.4 inches)
5.34 in.
6.42 in.
3.54 in.
2.64 in.
Tags
CCSS.5.MD.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Haley bought 1.6 pounds of almonds for $13.20. How much did she pay per pound for the almond?
$0.12
$8.25
$21.12
$11.60
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The ratio of boys to girls in Mrs. Howard's class is 3 to 4. There are 16 girls in the class. Based on this ratio, how many boys are in the class?
15
7
28
12
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A florist is selling a dozen tulips for $12.48. Based on this information, how much would you pay for 4 dozen tulips?
$49.12
$48.87
$49.92
$48.12
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ruby is decorating for a party and needs 90 meters of ribbon. At the party supply store, the ribbon is sold in rolls. Each roll contains 25 feet of ribbon. How many rolls will Ruby need to purchase? (1 meter is approximately 3.28 feet)
12 rolls
10 rolls
8 rolls
6 rolls
Tags
CCSS.5.MD.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Paint Coverage: Lateral Surface Area Challenges for 7th Graders

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Grade 7: Convert Measurements using Ratio

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Converting Measurements

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Proportions Word Problems

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Category 3 Day #5

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Real-World Challenges in Surface Area & Volume Calculations

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Area, Volume, and Surface Area: Grade 6 Challenges

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Real-Life Sphere Challenges: Properties & Volume Calculations

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Order of Operations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
45 questions
Perfect Squares and Cubes

Quiz
•
7th - 8th Grade