Proportional Relationships Quiz

Proportional Relationships Quiz

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationship

Proportional Relationship

7th Grade - University

15 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Lesson 2-2 Practice Pages 7,8,11,12

Lesson 2-2 Practice Pages 7,8,11,12

6th - 7th Grade

7 Qs

Unit Rates and Proportions: A 6th Grade Challenge

Unit Rates and Proportions: A 6th Grade Challenge

6th Grade - University

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratio, Unit Rate, Rate Conversion, and Proportional

Ratio, Unit Rate, Rate Conversion, and Proportional

7th - 8th Grade

15 Qs

constant rate of change

constant rate of change

7th Grade

10 Qs

Unit Rate and Rate Tables

Unit Rate and Rate Tables

6th - 8th Grade

15 Qs

Proportional Relationships Quiz

Proportional Relationships Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3A

+2

Standards-aligned

Created by

Gregory Sawicki

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A car travels 300 miles in 5 hours. What is the unit rate of the car's speed?

50 miles per hour

60 miles per hour

70 miles per hour

80 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 4 apples cost $2, how much would 10 apples cost?

$2.50

$3

$4

$5

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 6 workers can complete a project in 8 days, how many workers are needed to complete the project in 4 days?

3 workers

5 workers

9 workers

12 workers

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of flour to make 12 cookies. How many cups of flour are needed to make 24 cookies?

2 cups

3 cups

4 cups

5 cups

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate of the car's speed?

40 miles per hour

50 miles per hour

60 miles per hour

70 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 5 pens cost $10, how much would 8 pens cost?

$12

$14

$16

$18

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Which ratio(s) below are equal to 18:4 ?

9:2

10:1

180:40

36:8

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?