
Unit 1 Ratios and Rates Review Quiz
Authored by Emma Doyle
Mathematics
7th Grade
CCSS covered
Used 11+ times

AI Actions
Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...
Content View
Student View
24 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Patrick has 2 black, 3 red, and 5 white toy cars. What is the ratio of red toy cars to all the toy cars?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is NOT equivalent to 3:5?
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Solve for A in the table.
Tags
CCSS.5.OA.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Fill in the table
12
32
2
4
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If it costs $15.00 for 6 gallons of gasoline, how much will it cost for 8 gallons?
$48.00
$2.50
$20.00
$11.25
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?