Ratios Quiz

Ratios Quiz

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

12 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

RATIO- PROPORTION

RATIO- PROPORTION

6th - 7th Grade

10 Qs

Ratio and Proportion Class 6

Ratio and Proportion Class 6

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rate #3

Unit Rate #3

6th - 7th Grade

12 Qs

Unit 5.1 Review

Unit 5.1 Review

6th Grade

11 Qs

Unit Rates in Tables

Unit Rates in Tables

6th Grade

10 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates Quiz

Ratios, Rates, Unit Rates Quiz

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios Quiz

Ratios Quiz

Assessment

Quiz

Other, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Berge Jerijian

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Simplify the ratio 4:8.

1:2

5:10

3:6

2:4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find an equivalent ratio for 3:5.

1:2

4:7

8:12

6:10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 2 pens cost $4, what is the unit rate?

$2 per pen

$5 per pen.

$3 per pen.

$1 per pen.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

James, Aria, and Maya are dividing 12 apples and 18 oranges equally. What is the ratio of apples to oranges each person will get?

4:6

6:9

8:12

2:3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find an equivalent ratio for 5:7.

10:14

25:35

20:28

15:21

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 3 books cost $15, what is the unit rate?

$20 per book.

$10 per book.

$3 per book.

$5 per book

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Simplify the ratio 16:24.

2:3

10:15

8:12

4:6

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?