Finding the better deal using unit rate

Finding the better deal using unit rate

6th - 8th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

discount, markdown practice

discount, markdown practice

7th Grade

15 Qs

Finding Constant of Proportionality From a Graph

Finding Constant of Proportionality From a Graph

7th - 8th Grade

10 Qs

Proportions & Graphs

Proportions & Graphs

7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Percents 6th Grade

Percents 6th Grade

6th Grade

15 Qs

U6 Test review - tax, tip, markup, discount, markdown

U6 Test review - tax, tip, markup, discount, markdown

7th Grade

15 Qs

Markup/Discount

Markup/Discount

7th Grade

15 Qs

Decimals Review

Decimals Review

6th Grade

8 Qs

Finding the better deal using unit rate

Finding the better deal using unit rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Katelyn Orzechowski

Used 2+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MATH RESPONSE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What is the cost per napkin? (Round to the nearest cent)

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MATH RESPONSE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What is the cost per napkin? (Round to the nearest cent)

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better buy?

18 Napkins for $0.98

45 Napkins for $2.97

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MATH RESPONSE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What is the cost per bag?

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MATH RESPONSE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What is the cost per bag? (Round to the nearest cent)

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better buy?

50 gift bags for $10

150 gift bags for $18.99

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MATH RESPONSE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What is the cost per stamp? (Round to the nearest cent)

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?