1. Give the unit rate of the following:
If 15 lbs. (pounds) of chicken cost $56.85, what is the cost of one pound?

Unit 5 Accommodated Quiz

Quiz
•
others
•
6th - 8th Grade
•
Medium
Tiffany Vansant
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
$2.46/lb
$3.26
$3.79/lb
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
2 . The graph represents the serving sizes of chow mein at a local resturant. Does the serving size and number of servings have a proportional relationship? How many grams are in 1 serving of chow mein?
yes, there are 1750 grams
yes, there are 250 grams
no, there are 250 grams
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
3 . What is the slope of the line shown?
-1
-2
1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
4 . Find the slope: (-2, 3)(3, 5)
5/2
2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
5 . Find the slope: (2, 3) (3, 5)
2/3
2/1
8/5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
6 . The rate of change or slope(m) of the graph of the equation y=2x is
-2
0
2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
7 . Write the equation of a line with a slope of -4.
Hint: y = mx
x = -4y
y = x - 4
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
The Coordinate Plane (6th CCSS)

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Savings Test Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Biology & Cells Exam Review

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Unit 3 Lesson 5 Review

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Exercici de Proporcionalitat

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Surface Features in the Geosphere

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Conversion and Notation Quiz

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Unit 8: The Water Cycle

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for others
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
9 questions
1. Types of Energy

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech

Quiz
•
3rd - 6th Grade
43 questions
LinkIt Test - 24-25_BM4_7th

Quiz
•
7th Grade
6 questions
Final Exam: Monster Waves

Quiz
•
6th Grade