Multiplication

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Easy
Mohammed Aboalkarn
Used 3+ times
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
11 x 12=
123
132
145
238
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
If Ahmed has 1 ice cream that cost 9$ if Ahmed wants to buy another 8 ice creams so how much will it cost to buy 8 ice creams
72'
72,
72.
72
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
What is the cost of buying 5 ice creams if each ice cream costs $9?
$40
$50
$45
$55
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
Calculate the product of 11 and 12.
132
23
143
99
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
If Ahmed wants to purchase 3 ice creams, each costing $9, how much will it cost in total?
$27
$21
$18
$24
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
What is the result of multiplying 7 by 9?
63
54
16
81
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
How much will it cost to buy 6 ice creams if each ice cream costs $9?
$45
$36
$63
$54
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Multiply Decimals by Powers of Ten HW 12/7/2020

Quiz
•
5th Grade
16 questions
Multiplying Integers, Fractions, and Decimals

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Adding Decimals

Quiz
•
5th Grade
16 questions
Multiply Decimals by Decimals Check

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Division Concept

Quiz
•
4th Grade - University
15 questions
Division Using Money

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Division With Money

Quiz
•
4th Grade - University
13 questions
Budgeting

Quiz
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade