10 ounce bag of chips for $2.68 or 14 ounce bag of chips for $3.48
Which is the better price per ounce of chips?
ZZ Unit Rates - Best Buy
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Karen Illian
Used 2+ times
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
10 ounce bag of chips for $2.68 or 14 ounce bag of chips for $3.48
Which is the better price per ounce of chips?
The 10 ounce bag is better. It costs $0.04 per ounce less.
The 10 ounce bag is better. It costs $0.02 per ounce less.
The 14 ounce bag is better. It costs $0.04 per ounce less.
The 14 ounce is better. It costs $0.02 per ounce less.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
12 ounces of peanut butter costs $4.32
18 ounces of peanut butter costs $5.58
24 ounces of peanut butter costs $7.92
Which jar costs the LEAST per pound?
(round to the nearest hundredth or penny)
12 ounces, which is $0.36/oz
18 ounce, which costs $0.31/oz
24 ounces, which costs $0.33/oz
24 ounces, which costs $0.29/oz
The prices are all the same per ounce.
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A 12-ounce bottle of cleaner costs $3.74 and a 16-ounce bottle of cleaner costs $5.34.
What is the unit price for the 12-ounce bottle?
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A 12-ounce bottle of cleaner costs $3.74 and a 16-ounce bottle of cleaner costs $5.34.
What is the unit price for the 16-ounce bottle?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A 12-ounce bottle of cleaner costs $3.74 and a 16-ounce bottle of cleaner costs $5.34.
Which bottle of cleaner is the better value?
The 12-ounce
The 16-ounce
They are the same price per ounce, so neither is a better value.
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Canyon is writing a paper. In three paragraphs, he has written 978 words. How many words is he averaging Per Paragraph? (round to the nearest tenth if necessary.)
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Wing Zone offers 20 wings for $10.99. BW3's offers wings for $0.45 per wing. Which is the better deal? Explain
Wing Zone is better, because it is $0.10 less per wing than BW3's.
BW3's is better, because it is $0.10 less per wing than Wing Zone.
When you calculate the unit rate, you find that both restaurants charge $0.45 per wing, so neither is the better deal.
8.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A dry-cleaner offers to charge only $21.99 for 10 pieces of clothing. What is the unit rate (cost per piece of clothing)?
Be sure to round to the nearest cent.
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A large box of 42 Fruit snack packs costs $5.28
A smaller box of 24 fruit snack packs costs $3.28.
Which is the better deal?
the large box, because it is $0.08 lower per pack
The small box, because it is $0.08 lower per pack
the large box, because it is $0.01 lower per pack
the small box, because it is $0.01 lower per pack
10 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
14 questions
Better Buy/Unit Rate
Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Unit Rate & Unit Price
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Ratios Unit Rate Better Buy Review
Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
What's a better deal
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Better Buy: Unit Rate
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Better Buy!
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals
Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms
Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)
Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review
Quiz
•
6th Grade