ZZ Unit Rates - Best Buy

ZZ Unit Rates - Best Buy

6th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios & Proportional Reasoning

Ratios & Proportional Reasoning

6th Grade

12 Qs

Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Topic 3 Unit Rates and Conversions Review

Topic 3 Unit Rates and Conversions Review

6th Grade

10 Qs

Ratios, Rates, & Unit Rates

Ratios, Rates, & Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit 3 Review Quiz

Unit 3 Review Quiz

6th - 7th Grade

8 Qs

Better Buy

Better Buy

6th Grade

14 Qs

PERCENT OF A NUMBER/UNIT RATE/RATE (EOG RE-TAKE)

PERCENT OF A NUMBER/UNIT RATE/RATE (EOG RE-TAKE)

6th Grade

13 Qs

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

6th Grade

10 Qs

ZZ Unit Rates - Best Buy

ZZ Unit Rates - Best Buy

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Karen Illian

Used 2+ times

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

10 ounce bag of chips for $2.68 or 14 ounce bag of chips for $3.48

Which is the better price per ounce of chips?

The 10 ounce bag is better. It costs $0.04 per ounce less.

The 10 ounce bag is better. It costs $0.02 per ounce less.

The 14 ounce bag is better. It costs $0.04 per ounce less.

The 14 ounce is better. It costs $0.02 per ounce less.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

12 ounces of peanut butter costs $4.32

18 ounces of peanut butter costs $5.58

24 ounces of peanut butter costs $7.92

Which jar costs the LEAST per pound?

(round to the nearest hundredth or penny)

12 ounces, which is $0.36/oz

18 ounce, which costs $0.31/oz

24 ounces, which costs $0.33/oz

24 ounces, which costs $0.29/oz

The prices are all the same per ounce.

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A 12-ounce bottle of cleaner costs $3.74 and a 16-ounce bottle of cleaner costs $5.34.

What is the unit price for the 12-ounce bottle?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A 12-ounce bottle of cleaner costs $3.74 and a 16-ounce bottle of cleaner costs $5.34.

What is the unit price for the 16-ounce bottle?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A 12-ounce bottle of cleaner costs $3.74 and a 16-ounce bottle of cleaner costs $5.34.

Which bottle of cleaner is the better value?

The 12-ounce

The 16-ounce

They are the same price per ounce, so neither is a better value.

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Canyon is writing a paper. In three paragraphs, he has written 978 words. How many words is he averaging Per Paragraph? (round to the nearest tenth if necessary.)

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Wing Zone offers 20 wings for $10.99. BW3's offers wings for $0.45 per wing. Which is the better deal? Explain

Wing Zone is better, because it is $0.10 less per wing than BW3's.

BW3's is better, because it is $0.10 less per wing than Wing Zone.

When you calculate the unit rate, you find that both restaurants charge $0.45 per wing, so neither is the better deal.

8.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A dry-cleaner offers to charge only $21.99 for 10 pieces of clothing. What is the unit rate (cost per piece of clothing)?

Be sure to round to the nearest cent.

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A large box of 42 Fruit snack packs costs $5.28

A smaller box of 24 fruit snack packs costs $3.28.

Which is the better deal?

the large box, because it is $0.08 lower per pack

The small box, because it is $0.08 lower per pack

the large box, because it is $0.01 lower per pack

the small box, because it is $0.01 lower per pack