Unit 5 Accommodated Test

Unit 5 Accommodated Test

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solar System Vocab Words

Solar System Vocab Words

5th Grade

10 Qs

4th Qtr_Religion 5_Review Game 2

4th Qtr_Religion 5_Review Game 2

KG - University

10 Qs

Construcción sociohistórica del concepto de la adolescencia, juventud y juventudes

Construcción sociohistórica del concepto de la adolescencia, juventud y juventudes

KG - University

13 Qs

Pablo Picasso

Pablo Picasso

9th Grade

11 Qs

Riyaziyyat 10A

Riyaziyyat 10A

KG - University

15 Qs

Unit 5 Accommodated Test

Unit 5 Accommodated Test

Assessment

Quiz

others

Practice Problem

Hard

Created by

Tiffany Vansant

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1) Give the unit rate of the following:

If 11 lbs. (pounds) of chicken cost $36.85, what is the cost of one pound?

$2.46/lb

$3.26/lb

$3.35/lb

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2) A car is traveling at 180 miles in 3 hours. How far will the car travel in 1 hour?

60 miles

120 miles

3600 miles

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

3) Mrs. Waters drew a graph to represent the number of bolts needed for table assembly.

The point (1,25) on the graph indicated ---

That each table costs $25

The origin of the graph

That 25 bolts are needed for one table, so the unit rate is 25.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4) Which of the following is the least expensive cereal per ounce?

13 oz for $2.59

11.4 oz for $3.69

12 oz for $3.99

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

5) Find the slope:

(-2, -3) (-3, -6)

3

5/9

1/3

-3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

6) Find the slope:

(4, 7) (3, 5)

1/2

2

3/2

-2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

7) To cater a dinner, Anthony charges a flat fee plus an additional charge for each meal he must prepare. The chart below shows Anthony's total fees for catering various dinners.

Based on this situation, is the relationship proportional? What is the equation of the situation?

no, y = 7x + 50

yes, y = 7x + 50

yes, y = 7x

no, y = 50x + 7

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?