
Unit 5 Accommodated Test
Quiz
•
others
•
•
Practice Problem
•
Hard
Tiffany Vansant
FREE Resource
Enhance your content in a minute
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
1) Give the unit rate of the following:
If 11 lbs. (pounds) of chicken cost $36.85, what is the cost of one pound?
$2.46/lb
$3.26/lb
$3.35/lb
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
2) A car is traveling at 180 miles in 3 hours. How far will the car travel in 1 hour?
60 miles
120 miles
3600 miles
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3) Mrs. Waters drew a graph to represent the number of bolts needed for table assembly.
The point (1,25) on the graph indicated ---
That each table costs $25
The origin of the graph
That 25 bolts are needed for one table, so the unit rate is 25.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
4) Which of the following is the least expensive cereal per ounce?
13 oz for $2.59
11.4 oz for $3.69
12 oz for $3.99
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
5) Find the slope:
(-2, -3) (-3, -6)
5/9
1/3
-3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
6) Find the slope:
(4, 7) (3, 5)
1/2
2
3/2
-2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
7) To cater a dinner, Anthony charges a flat fee plus an additional charge for each meal he must prepare. The chart below shows Anthony's total fees for catering various dinners.
Based on this situation, is the relationship proportional? What is the equation of the situation?
no, y = 7x + 50
yes, y = 7x + 50
yes, y = 7x
no, y = 50x + 7
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
ASSESSMENT MANAGING RISKS
Quiz
•
Professional Development
17 questions
Year 9 Biology Photosynthesis vs Aerobic Respiration
Quiz
•
KG - University
13 questions
Grade 6 T1 Photosynethesis Test
Quiz
•
KG - University
18 questions
Practical Body Repair evaluation questions ADMC
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Introducing TEEL structure
Quiz
•
KG - University
16 questions
6-3 Sample #5 - III Period
Quiz
•
KG - University
12 questions
RECUPERAÇÃO DE ROBÓTICA 1T B1
Quiz
•
KG - University
11 questions
PENILAIAN HARIAN 1
Quiz
•
University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for others
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
